Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huolissani lapsen kaverista, 5v eikä osu esim. palloon tai osaa kiivetä putoamatta kiipeilytelineellä

Vierailija
27.03.2016 |

Jotenkin liikkeissään todella kömpelö. Vähän tukeva poika muttei mitenkään erikoisen. Ei saa palloa kiinni ja juuri kiipeilytelineessä kiipeäminen todella tönkön näköistä. Pyörällä ajo huteraa. Muilta lapsen tuon ikäisiltä kavereilta tulee ns. luonnostaan ja liikkuvat sutjakasti. Äitinsä on sanonut ettei se ole vaarallista, poika vaan ei halua kotioloissa liikkua ja leikkiä ulkona vaan mielummin pelaa. Voiko olla vaan tottumattomuutta vai jotain vakavaa kenties? En halua olla mikään kyttäävä natsi vaan olen huolissani.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kuulu sinulle. Todennäköisesti on vain motorisesti kömpelö. Mistään vakavasta sairaudesta ei ole kyse.

Vierailija
2/4 |
27.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omallani on sensorisen integraation häiriö ja näkyy esimerkiksi pallon kiinniotossa ja pyöräilyssä (lapsi täyttää pian kahdeksan ja on edelleen vaikeaa). Neuvolassa kyllä huomattiin kun oli 6-vuotias.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huono näkö?

Vierailija
4/4 |
27.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskallanko antaa ks. pojan normaalisti muiden mukana kiipeillä ja pyöräillä? Vai vaatiiko tarkempaa valvomista? Muutamia naarmuja olen joutunut paikkailemaan ja kerran saattamaan itkevän pojan kotiin kipeän kaatumisen jälkeen. Ihan pihapiirissä touhuavat ja näköyhteys aina vähintään ikkunasta. Äidiltä en kehtaisi enää kysyä kun on aika erakko luonne, lähes aina sisällä kämpässä. Naapurustossa asuu.

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kaksi