Oksennustauti palasi
Hei.
Poika oksensi ke-to välisen yön ja nyt taas uudestaan. Eilen aivan terve. Mikähän pöpö nyt kiertää?
Kommentit (6)
Lapsille on tyypillistä, että oksennustauti menee muka ohi, mut alkaakin "uudestaan". Siksi päiväkodit ohjeistavat olemaan 2 oireeton vuorokautta kotona.
Sit tietty nyt despaatte ja pyyhitte kaikki, mistä usein pidetään kiinni / käsissä / kosketaan eli
- kännykät
- läppärien näppäimistö, hiiret
- tabletit
- pelikonsolien nappulat
- kaikki kaukosäätimet
- konsolien ohjaimet
- jääkaapin ovenkahvat
- mikron ovenkahvat
Ja muutenkin pesette käsiä vähän väliä kotona kun olet koskenu johonki, jossa vois olla sitä oksennuspöpöä, esim. sen jälkeen kun olet tunkenu ne lakanat ja vaatteet koneeseen. Huom. kaikki vaatteetki peset 60 asteessa.
Eli todella tehostettua siivousta ja jos on riski, että lapsi on likaisilla käsillä esim. leluilla leikkiny, niin ne voi vaikka laittaa laatikkoon ja pois kahdeksi viikoksi (jos teillä on muitakin leluja, joilla leikkiä sen aikaa) tai sitten ne lelutkin pyyhitään, pehmolelut pestään koneessa 60 asteessa
Oksennuspöpöt elää kodin pinnoilla vajaa 2 viikkoa. Hyvin voi saada uuden tartunnan, jos hygieniasta ei ole pidetty huolta. Sairastumiseen ei tarvita kuin pienen pieni partikkeli, ei tartte olla edes silmälle näkyvää.
Eli nyt sitten pyyhitte kaikki pinnat, joissa voisi olla oksennuspöpöjä, saippuan pumppupullon painikkeet, ovenkahvat, valokatkaisijat, hanat, kaikki mistä otetaan kiinni mahdollisesti saastunein käsin. Pyyhkeet pesuun, lakanat pesuun (70 astetta tai 95 astetta). Lapsi suihkuun myös. Koko oksennusympäristö on syytä jynssätä hyvin, vaikkei mitään näkyiskään.
Noroviruksessa ainakin oksennetaan lähes tulkoon puolen tunnin välein.