Vaikuttaako jo alkuraskaus lantionpohjalihaksiin näin radikaalisti?
Olen toista kertaa raskaana. Esikoisen aikana minulla ei ollut kertaakaan mitään virtsankarkailua – ei raskausaikana eikä edes heti synnytyksen jälkeen. Satunnaisesti olen treenaillut silti esikoisen syntymän jälkeen, ettei ongelmia tulisikaan ja mielestäni lantionpohjalihakset ovat olleet hyvässä kunnossa.
Tulin uudestaan raskaaksi, olen nyt 1. kolmanneksella (kohta 12 viikkoa täynnä). Kauhukseni huomasin jo muutama viikko sitten, että aivastaessa housuihin lirahti pieni määrä pissaa. Ajattelin silloin, että se oli joku satunnainen juttu, joka johtui täysinäisestä rakosta.
Mutta nyt taas tänään, aivastaessa (vaikkei rakko edes ollut täysinäinen) kävi taas samalla tavalla.
Nyt aloitan tietysti säännöllisen treenin, mutta kovasti tämä ihmetyttää. Voiko tosiaan jo näin aikaisessa raskaudessa lihaksille tapahtua yhtäkkiä radikaalia heikentymistä? Todella hämmentävää, kun ei tosiaan tällaista tapahtunut viimeksi kertaakaan edes synnytyksen jälkeen. Eihän voi mistään muusta olla kyse (vti tms.)?
Hei,
lantionpohjan lihakset pehmenevät ja tulevat joustavammiksi raskaushormonien vaikutuksesta. Synnytyksessä näihin lihaksiin kohdistuu kovaa venytystä.
Naisen tullessa uudestaan raskaaksi, lantionpohjan lihakset ovat jo valmiiksi hieman löystyneet edellisen raskauden ja synnytyksen jälkeen. Kun lihakset pehmenevät taas raskaushormoneista, saattavat ne olla jo niin pehmeät, että se aiheuttaa virtsankarkailua. Lantionpohjan lihasten venyminen ei siis tarvitse painoa vatsaonteloon vaan pelkkä hormonien vaikutus voi aiheuttaa löysyyttä ja sitä seuraavia vaivoja.
On hyvä, että jumppaat lantionpohjaasi koko raskauden ajan. Yleensä virtsankarkailu loppuu muutama kuukausi synnytyksen jälkeen, kun lihakset ovat palautuneet. Et siis tule kärsimään karkailusta loppuelämääsi, kun pidät huolta lantionpohjastasi nyt.
Onnittelut raskaudestasi! :)