Miehen mielestä hänellä on oikeus väkivaltaan
Hänen mielestään teen liian vähän ja huonosti kotitöitä, vaikka teen kotitöistä 90% ja koti on aina siisti, jos olen siellä yksin. Mies tekee suurimman osan sotkuista. Esim. äsken aamulla hän valitti pesukoneen päällisen tavaroista ja sanoi, että minun olisi ne jo pitänyt siivota. Sen seurauksena hän pyyhkäisi ne lattialle (tekee samaa myös pöytien ja kirjahyllyjen kanssa = kaapaisee kädellä kaikki rikkoutuvat ja tärkeätkin tavarata lattialle siten, että joudun itse lattialle kyykkimään ja keräilemään sirpaleita sekä imuroimaan jälkiä). Sen jälkeen hän potkaisi, tosin onneksi vain pepulle/reiteen sekä haukkui laiskaksi lehmäksi. Taas kerran. Syy oli siinä, kun mainitsin, miten ärsyttävää oli kun hän oli taas kerran laittanut puhtaat pyykit likapyykkikoriin likapyykkien joukkoon. Mies ei olosuhteiden pakosta kuitenkaan halua erotakaan, kun mimusta on hänelle taloudellista hyötyä. Äsch, tässä ei voi/uskalla erotakaan, joten hyvät neuvot olisivat arvokkaita.
Kommentit (26)
Väkivallan käytön oikeutus ei ole mielipidekysymys.
Miksi et voi erota?
Hankalapa tuota on neuvoa kun ainoa ratkaisu on erota.
Yleensä pahin riehuminen ja väkivalta tapahtuu aamulla, juuri kun olen heräämässä. Lieköhän tuolla mun testosteronipaukulla silloin miehiset hormonit kaikkein korkeimmalla? :( Illat hän käyttää konsolipelaamiseen siten, että tultuaan töistä hän yleensä pelaa noin klo 17-23 ja viikonloppuisin jopa klo 8-24; välillä käy vain syömässä, käskyttää minua tekemään ruokaa tai siivoamaan, haukkuu mua alentavilla nimityksillä ja potkii. Seksiä ei ole ollut pariin vuoteen, sillä hän katsoo mieluummin pornoa. Sitten hän vertailee mua ikävällä tavalla niihin pornotähtiin. Mun pitäisi näyttää sellaiselta ja käyttäytyä seksissä samoin.
Minkälaisia neuvoja haluaisit? Kuinka oppisit ottamaan paremmin vastaan väkivaltaa ja henkistä väkivaltaa? En tiedä. Kai luonteesi jossain vaiheessa muuttuu niin että totut siihen etkä enää välitä.
Provohan tämä, mutta jos kerran miehellä on mielestään oikeus väkivaltaan niin hän lienee valmis puolustamaan sitä ja puhumaan siitä myös julkisesti. Kun vierailette vanhemmillasi tai hänen vanhemmillaan tai muilla sukulaisilla ja ystävillä, niin voit varmaan ihan julkisesti kertoa millaiset "säännöt" teillä on. Eikös tuo ole silloin ihan normaalia perhe-elämää, jos kerran se on oikeutettua?
Ikävä kyllä ero kuulostaa näillä pohjatiedoilla minunkin mielestäni sekä parhaalta, että ainoalta hyvältä ratkaisulta. Tuollaiselle turhalle vempaimelle tekisi mieli työntää vaikka keskisormi nenään ja jääpaloja housuihin, kun kehtaa toisia potkia. Ja vielä tavaroitakin rikkoo! Toivottavasti edes korvaa aiheuttamansa esinevahingot ja pyytää anteeksi... mutta kyllähän sen tietää, mitä tuollaisilta voi yleensä odottaa.
Lähde turvakotiin ja ilmoita poliisille jos alkaa uhkailemaan.
Henkikulra on jokaisella vain yksi, ja mies joka ennakoimatta käy kimppuun on liian vaarallinen kelvatakseen seuraksi kenellekään.
Väkivalta on yksiselitteisesti laitonta, etkä voi tehdä miehen kanssa sellaista sopimusta, että hänellä olisi oikeus käyttää väkivaltaa sinuun edes luvan kanssa. Sinulla puolestasi on velvollisuus suojella itseäsi väkivallalta. Älä ole tuon miehen kanssa, järjestä muutto erilleen.
Ei nyt oikein lähde lentoon tämä provo.
Vierailija kirjoitti:
Seksiä ei ole ollut pariin vuoteen, sillä hän katsoo mieluummin pornoa. Sitten hän vertailee mua ikävällä tavalla niihin pornotähtiin. Mun pitäisi näyttää sellaiselta ja käyttäytyä seksissä samoin.
Eiköhän tuo ristiriita kerro jo kaiken..?
Vierailija kirjoitti:
ainoa hyvä neuvo on erota, kai sen itekki tajuat
Mies ei halua, kun maksan hänelle niin paljon eri kuluja ja laskuja. Miehelle raha on erittäin tärkeää. En kyllä tajua, miksi mies ei itselleen hanki mieluisampaa naista, jos olen itse niin kelvoton. Mies ehdotti tuossa sellaistakin, että mun pitäisi ryhtyä sen vuoksi pitkäaikaistyöttömäksi, että voisin puunata kotia päivät pitkät ja valmistella hänelle ruokia valmiiksi pöydän ääreen samaan tapaan kuin hänen oma pitkäaikaistyötön äitinsä tekee. Itse käyn töissä, tosin tällä viikolla on lomaviikko ja olimme alkuviikon mökillä. Ongelma on siinäkin, että ihan sellaiseen passaamistyyliin en haluaisi jokapäiväisesti ruveta, sillä hän on itsekin kykeneväinen ottamaan kaapista lautasen ja kattilasta/padasta/paistinpannulta ruokaa. Mieheni on kuitenkin jotenkin kasvatdttu sellaiseen, että vanhemmat ovat ilmeisesti koko ajan tottuneet siivoamaan hänen jälkiään, joten hän jättää esim. roskia lojumaan ympäriinsä. Hän monesti viettää illan sängyssään pelaten, niin koko sänky on täynnä karkkipapereita ja tee- tai kahvikuppeja jne.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Seksiä ei ole ollut pariin vuoteen, sillä hän katsoo mieluummin pornoa. Sitten hän vertailee mua ikävällä tavalla niihin pornotähtiin. Mun pitäisi näyttää sellaiselta ja käyttäytyä seksissä samoin.
Eiköhän tuo ristiriita kerro jo kaiken..?
Siis se seksi loppui siihen aikoinaan, kun poikkesin liikaa niistä pornotähdistä olemukseltani ja asenteeltani. Olisi pitänyt olla kapeampi lantio (siis vaikka olen muuten hoikka) ja "villimpi" asenne. Itse ainakin olin alkuaikoina niin ihastunut vielä, että halusin pusuja ja läheisyyttä sen sijaan, että seksi olisi jotain tekniikoiden vaihtelua kovalla vauhdilla. Tykkäsin sellaisesta romanttisemmasta ja sensuellimmasta touhusta, kun taas mies (oikeasti!) katsoi välillä kellosta aikaa seksin aikana ja puhui törkeitä (ei vain leikillisesti, vaan oikeasti esim. solvasi minua ja nimitteli, vaikken sellaisesta pidä) sekä oli todella kovakourainen. Joskus sain kesken seksin pelätä, että hän lyö, jos hänellä ns. lerpahti. Yleensä hän alkoi rähjätä kesken seksin mahdollisista potenssiongelmistaan minulle. Loppuaikoina hän katsoi samalla kannettavasta pornoa, kun meillä oli seksiä. Se oli kuulemma ainoa keino pitää potenssia yllä. Mikä toki oli myöskin aivan todella loukkaavaa minun näkökulmastani. :( Noh, siitä edellisestä kerrasta on jo reilusti yli kaksi vuotta.
Siis miksi sinä et halua erota?????
Jos nyt jostain syystä tämä ei olisi provo niin tekisi mieli sanoa, että niin kauan kun itse olet noin tyhmä, olet ansainnut tuon kaiken. Sinullahan olisi kaikki ovet auki elää juuri sellaista elämää, mitä itse haluat ja olet valinnut tämän.
Miksi sinä et uskalla/voi erota?
Kerro meille, mikä voisi olla huonommin, jos saisit elää itseksesi eikä kukaan raivoaisi sinulle?
Minä tosiaan toivon, että tämä olisi provo, mutta sitä suuremmalla syyllä vastaa tuohon kysymykseeni.
ainoa hyvä neuvo on erota, kai sen itekki tajuat