kaksi erilaista tarinaa
Aika oudot puheenvuorot kahdessa eri iltalehdessä parin päivän sisällä.Aiheesta loukkaantunut mies kertoi kuinka oli herännyt kahden aikaan yöllä siihen,että vuoteen vieressä oli kansanedustaja.Oli tullut katsomaan hoitajan kanssa miehen läheistä,joka tar vitsee hoitopalveluja.Mies ja kansanedustaja samassa kunnanvaltuustossa.Ei ollut saanut mitään informaatiota,että hoitajan kanssa tulisi kansanedustaja seuraamaan vanhushoidon oloja.Asiana ihan oikea,mutta missä oli informaatio,kun vielä olivat samassa valtuustossa.
Seuraavana päivänä kansanedustaja kertoi,että kaikille oli tiedotettu.Että "joku vanhus" ei ollut saanut tietoa.Siis,häh!Oliko tämä "joku vanhus"Pekosen valtuustotoveri vai tämän läheinen,joka oli palvelujen kohde.Mies on 76,mutta täyttä elämää elävä,ja siis valtuuston jäsen.Oli varmaan jännä herätä vieraan ihmisen läsnäoloon,vaikka tämä vieras olikin sitten jonkin verran tuttu.
Mitähän tässä itsessään hyvässä asiassa oli mennyt pieleen?
Minusta on aika kamalaa, että niiden hoitajien matkassa päästetään vanhusten koteihin öisin väkeä., joka ei sinne kuulu. Missä ihmeessä on vanhusten kunnioitus, kun sinne vuoteen vierelle tunkee kansanedustaja ihmettelemään, että voi kamala sentään.