Suurin osa suomalaisista on idiootteja tai muuten vaan perseestä
*osoittaa nykyiseen hallitukseen*
Varmaan pätee myös ihmisiin yleensäkin.
Vaikea tuntea mitään yhteenkuuluvuutta tai kiitollisuutta, kun kanssaeläjät tekevät kaikkensa kustakseen omat ja muidenkin asiat.
Kirjoitan siis tänne, kun en tänä aamuna muutakaan keksinyt. Saa kommentoida.
Kommentit (4)
Täysin samaa mieltä. Harvemmin tapaa ihmisen, jolla tuntuu olevan järki tallella ja lisäksi älyä. Mutta harvassahan ne älykkäät ihmiset oikeasti ovat. Suurin osa maailman väestöstä kun on tyhmiä, niin mitä muuta voi edes odottaa. Tuskaa.
Yhteiskunnallinen järjestys ja rakenne ovat hajonneet jo ennen tätä hallitusta. Arvojen sanelijoiksi näyttävät tulleen kasvottomat markkinavoimat. Vahvojen arvojen ja arvojohtajien puuttuessa on luisuttu arvosekaannukseen tai suoranaiseen arvotyhjiöön, ja tässä kamppailussa yhteisöllisyys on ilman muuta häviäjä.
En halua tehdä jälkikasvua tällaiseen maailmaan. Kelloa pitäisi kelata taaksepäin ainakin satoja vuosia, ja sittenkään en usko että olisimme pystyneet välttämään tämän tilanteen. Ihminen kun on periaatteessa pelkkä eläin. Mikään tekomme ei varsinaisesti kerro minkäänasteisesta kaukonäköisyydestä. Kun asiat on osalla riittävän hyvin, ottaa mukavuudenhalu vallan. Entäs se, kun internet keksittiin muttei porukka vieläkään ole oppinut lähdekritiikkiä tai edes alkeellista tiedonhakua? Ällöttää. Mielipiteitä saa olla. Jotkut vaan on objektiivisesti vääriä. En jaksa väitellä enää Facebookissakaan, vaikka melkein kaikki kaverini siellä ovat ääliöitä. Ihan mietityttää, miten olenkaan heihin tutustunut. Otan masennuslääkkeen. Kiitos. ~AP
ok