Kuinka hankalaa on ajaa tallinnassa?
Siis se liikenne, onko ihan maailmanlopun meininki? Pitäis lähteä ensi viikolla ja mä oon kuski. En ole koskaan ajanut muualla kuin suomessa. Ensin kohteena on Rocca Al mare ja sieltä city hotellille. Saan paniikkikohtauksen jo pelkästä ajatuksesta.
Kommentit (10)
Mene kehä ykköselle harjoittelemaan. Siellä on joka päivä rantaryssien aika-ajot.
Jos noin paljon pelottaa niin en suosittele ajamaan ollenkaan.. Tallinnassa on ihan samanlaista ajaa kuin Suomessa, auto toimii ihan samalla tavalla siellä kuin täällä. Liikenne on tyyliin samanlaista kuin Helsingissä.
Ihan järkkyä. Ne ajaa kuin hullut eikä välitä kaistamerkinnöistä tai nopeusrajoituksista. Pakkon mennä vaan virran mukana ja olla tosi röyhkeä, etuilla ja änkeä risteyksissä, muuten jää ns. jalkoihin. Täysin venäläinen liikennekulttuuri.
No siellä paikalliset kaahaa nilkka suorana ja jos et pysy vauhdissa niin torvet soi taatusti ja kansainvälisiä käsimerkkejä näytellään. Siellä ei sääliä tunneta. Helsinki on todella kesy siihen verrattuna.
Hyvin pärjää, ei ole mikään maailmanlopun meininki. Rocca al Mareen on helppo ajaa, itse mentiin sinne viime vuonna ilman karttaa tai navigaattoria :D
Ja huomioithan, että Tallinnassa (ja koko Virossa) pysähdytään suojatien eteen, jos on jalankulkija siellä. Ei samanlaista menoa kuin meillä Suomessa, jossa lähestulkoon kaasutetaan, jos joku yrittääkin tulla suojatielle..
Onko siellä vielä ne hirveät urat keskustassa? Mä asuin jokunen vuosi sitten Virossa (en Tallinnassa), ja kun ajeli moottoripyörällä, piti aina laittaa liikennevaloissa mopo sinne uraan, ettei vain jalka olisi sattunut sinne.
Vauhdikasta ja vähän sekavaa. Esim. saman niminen katu voi mennä radan kumpaakin puolta.
On helppo ajaa, ei mitään maailmanlopun meininkiä, eikä ollenkaan samanlaista kuin venäjällä tai esim bulgariassa.
Ihan länsimainen ajokulttuuri on.
Ihan ydinkeskusta voi ensin tuntua sekavalta, mutta heti sen ulkopuolella helpottaa. Jalankulkijaa kunnioitetaan ja liikenne on sujuvaa. Ei kannata hermoilla etukäteen, rauhallinen asenne ja vilkaise reittiä etukäteen, niin on vähän ajatusta minne olet menossa.
No jos tuontisatsin juo jo lähtömaassa..