Nyt on aika rukoilla.
Jumala on tullut varoittamaan kaikesta mitä tulee tapahtumaan. Avatkaa silmänne! Maailma ei ole pelkästään se pieni kupla missä teidän todellisuus kulkee!
Monet epäröi uskoaan Jumalaamme kohtaan. Voin selittää osan asioista mitkä yleensä jätetään huomioimatta ja sen takia ruvetaan epäröimään Jumalan olemassa olo.
Miksi Jumala ei auta?
- Jumala auttaa heitä kenen sydän on avoin hänelle. Jokainen joka uskoo 100% Jumalaan tulee saamaan avun minkä hän näkee tarpeelliseksi.
Ja ei tämä ei tarkota sitä, että jos toivot miljoonaa euroa, Jumala tulee antamaan sen sinulle. Hän avaa mahdollisuuksia päästä siihen mihin haluat.
Myös muistakaa, että Jumala haluaa meidän pitävän huolta maailmastamme!
Miksi Jumala ei paranna maailman ruoka pulaa jne.?
-Jumala pystyisi tähän. Mutta hän ei saa. Hän antoi meille jokaiselle oikeuden vapaaseen tahtoon. Jokainen eläköön niiden kritiikkien mukaan kuin itse parhaakseen näkee. Hän ei halunnut rajoittaa kenenkään elämistä / olemista luomalla kaikille ihmisille vapauden päättää toisten ihmisten elämästä.
(Näinhän monesti käykin. Jumalalla oli pari sääntöä mitä hän halusi kaikkien noudattavan.)
Sen mukaan, kun Jumala päätti jokaisen ihmisen saavan oman tahdon tuli laajempi kokonaisuus. Jos joka ikinen ihminen haluaisi Jumalan auttavan ja joka ikinen ihminen uskoisi Jumalaan 100% silloin hänellä olisi lupaa auttaa laajemmalta alueelta.
Näinhän tietysti ei tule käymään sillä moni ei usko Jumalaan ja hänen poikaansa Jeesukseen.
Miksi Jumala antaa sitten merkkejä?
-Hän antaa merkkejä, koska huomaa kuinka ihmisväeistö ja maailma tulee huonontumaan. Hän varoittaa pahoista asioista, joista jokainen pitäisi olla huolissaansa.
Mitä tapahtuu jos tulee maailman loppu?
-Todennäköisesti Jumalamme on päättänyt, että aikamme tässä maailmassa on ohi. Hän tulee keräämään lapsensa takaisin kotiin. He jotka päättävät jatkaa toiseen suuntaan he niin tehkööt.
Jumala on antanut valan, jossa hän on luvannut pelastaa jokaisen, joka uskoo Herra Jeesukseen Kristukseen.
Miksi Jumala sitten lähetti Jeesuksen tänne?
- Jumalamme rakastaa maatamme ja rakastaa meitä. Hän halusi lähettää oman poikansa tänne auttamaan meittä. Hän tiesi ihmisten olevan syntisiä ja halusi lähettää Jeesuksen meille avuksi.
Jeesus Kristus kuoli syntisten ihmisten takia. Hän kumminkin tiesi, että jokainen ihminen ei ole paha. Hän myös tiesi sen, etteivät he tienneet/ tajunneet mitä he tekivät. He olivat pahan vallassa.
Tässä on vielä linkki todisteista Jumalan olemassa olemiseen: http://www.godisreal.today/proof-god-exists/
Herra, käänny jo puoleemme.
Kuinka kauan vielä viivyt?
Armahda meitä, palvelijoitasi!
Ravitse meitä armollasi joka aamu,
niin voimme iloita elämämme päivistä.
Niin kuin annoit murheen, anna meille ilo
yhtä monena vuotena kuin vaivamme kesti.
Anna palvelijoittesi nähdä suuret tekosi,
anna lastemme nähdä kunniasi loisto.
Herra, meidän Jumalamme,
ole lempeä meille,
anna töillemme menestys,
siunaa kättemme työt.
Minä uskon Jumalaan, Isään, Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan Luojaan, ja Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, kärsi Pontius Pilatuksen aikana, ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas tuonelaan, nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös taivaisiin, istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita, ja Pyhään Henkeen, pyhän yhteisen seurakunnan, pyhäin yhteyden, syntien anteeksiantamisen, ruumiin ylösnousemisen ja iankaikkisen elämän.
Tunnustan edessäsi, pyhä Jumala,
että olen syntymästäni saakka ollut syntinen ihminen.
Isieni tavoin olen rikkonut pyhää tahtoasi vastaan
ja tehnyt syntiä ajatuksin ja sanoin,
teoin ja laiminlyönnein.
En ole rakastanut sinua koko sydämestäni
enkä lähimmäistäni niin kuin itseäni.
Tiedän, että syntini tähden olen ansainnut ikuisen kadotuksen,
jos tuomitset minut pyhyytesi ja vanhurskautesi mukaan.
Mutta sinä, rakas taivaallinen Isä,
olet luvannut armahtaa kaikki,
jotka tahtovat tehdä parannuksen
ja pakenevat uskossa Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen turviin.
Tähän laupeuteesi minä luotan ja rukoilen:
Anna syntini anteeksi nimesi tähden.
Kommentit (18)
Näistä rajakokemuksistahan on ollut paljon juttua. Moni Jotka eivät ole ikinä ennen edes kuulleet sanasta Jumala, tai edes tienneet hänestä mitään ovat kokeneet samantyylisiä valaistumisia.
jäikö iltalääke ottamatta? Ihan sekopäistä kirjoitusta.
tl;dr
saat kuitenkin alapeukun hihhuloinnista.
Vierailija kirjoitti:
jäikö iltalääke ottamatta? Ihan sekopäistä kirjoitusta.
Ensin nämä jutut saattaavatkin kuullostaa vähän oudolta kun on tottunut "helppoon" olemiseen.
Kummiskin pyrin yrittämään kertomaan asiat mahdollisimman yksinkertaisesti ja niin, että moni ymmärtäsi.
Kun näistä asioista ei tiedä ja o lisäksi sulkeutunut henkisestä maailmasta on vaikeaa ymmärtää totuutta.
Helppoa on sanoa asioita sekopäiseksi, kun rupeaa miettimään niitä liian vaikeasti.
ap on Johanna Tukiainen. Illuminaatti näytti sen minulle.
http://www.mediafire.com/watch/5fdrbsryiz8l473/WP_20160116_23_29_34_Pro…
Vierailija kirjoitti:
jäikö iltalääke ottamatta? Ihan sekopäistä kirjoitusta.
Se on uskonnollisessa psykoosissa, kulkee suvussa (isänsä jalanjäljissä)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
jäikö iltalääke ottamatta? Ihan sekopäistä kirjoitusta.
Se on uskonnollisessa psykoosissa, kulkee suvussa (isänsä jalanjäljissä)
Ketään suvustani ei usko Jumalaan. Ei ketään. Se on todella huono juttu , mutta jokainen saa päättää mitä haluaa elämän jälkeiseltä ajalta. Jokaisella on oma tahto.
Jokainen ihminen, joka ukoo Herraamme Jeesus Kristukseen ja Luojaamme Jumalaan saavat vapahduksen. Monelle tämä on vähän epämukava ja on ulkona "mukavuus alueelta".
Se ei haitta, koska ei asioita voi tietää jos niitä ei kerrota. En oleta kenenkään hyppäävän heti uskoon, enkä oleta kenenkään ajattelevan olevan velvollinen joka sunnuntai kirkkoon. Oletan, että voisitte avata mielenne hetkeksi. Miettikää mahdollisuuksia. Mitä te menettäisitte, jos uskoisitte Herraamme ja Luojaamme? Hän auttaa jos antaa luvan auttaa.
Muistakaa myös, että liiallinen usko saattaa tulla herran ja sinun väliisi.
Eläkää niin hyvin kuin vain voitte. Uskokaa Jeesukseen, Herraamme. Hän pelastaa meidät. Hän pelastaa kaikki jotka häneen uskoo ja on katuvainen syntiämme kohtaan.
Mä uskon jumalaan nytte! Oikeest nyt ku sanoit noit selityksii nii uskon :O en oo enne ajatellu et ois ees mahdollis :D
Vierailija kirjoitti:
Mä uskon jumalaan nytte! Oikeest nyt ku sanoit noit selityksii nii uskon :O en oo enne ajatellu et ois ees mahdollis :D
Mukava kuulla! Jumala ja Jeesus Kristus ovat onnellisia. Avaa sydämmesi heille niin he tekevät saman.
Mummoni on aina ollut todella uskova ihminen. Hän on mukava ja auttaa paljon ihmisiä. Kadehdin häntä todella paljon... Kysyin miksi hän on niin mukava kaikille. Hän kertoi, että Jumala on hänen kanssaan ja hän haluaa auttaa ihmisiä sillä Jumala tulee iloiseksi siitä:)
Kiitos ihanasta tekstitäsi <3
Vierailija kirjoitti:
Mummoni on aina ollut todella uskova ihminen. Hän on mukava ja auttaa paljon ihmisiä. Kadehdin häntä todella paljon... Kysyin miksi hän on niin mukava kaikille. Hän kertoi, että Jumala on hänen kanssaan ja hän haluaa auttaa ihmisiä sillä Jumala tulee iloiseksi siitä:)
Kiitos ihanasta tekstitäsi <3
Mummosi on aivan varmasti Jumalan turvassa. Hän on hyvä ihminen, kun auttaa muita ihmisiä.
Kiitos, että jaksoit lukea!
Miten te hihhulit pärjäsitte ennen copypastetusta?
Jouduitte kaiken tuon paskan kirjoittamaan ihan itse.
Vierailija kirjoitti:
Miten te hihhulit pärjäsitte ennen copypastetusta?
Jouduitte kaiken tuon paskan kirjoittamaan ihan itse.
En ikinä copypaste tyylillä kirjoita tekstejäni. Kirjoitan suoraan sydämmestäni ja kerron mahdollisimman rehellisesti kuin voi. Jos vain kopioisin ja liittäisi tähän tekstiä niin mitä ideaa siinä olisi? Arvostan itse kiroittamia tekstejä, silä se kertoo kuinka paljon olet kiinnostunut siitä aiheesta.
Jokainen kirjoittakoon miten haluaa. Ei ole sääntöä eikä toista miten ketäkin ilmaisee eri asiat. En ymmärrä miksi niin monelle nämä uskonnolliset asiat on niin uhkaavan oloisia?
En missään nimessä halua kenenkään tuntevan pakotetuksi lukemaan tätä / vastaamaan mitään. Ja niinhän todellisuudessa ei ole pakkokaan. Asioista pyritään aina keskustelemaan kunnioittaen muita eikä halventaen.
XTS kirjoitti:
Liian pitkä ei jaksa lukee.
Anteeksi. Yritin tiivistää mahdollisimman paljon. Lopussahan on 3 Rukousta.
Tuossa on yksi hyvä rajakokemus. Näitähän on monta esim. Youtubessa.