Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

" BabyBlues" 2-vuotiaan äidillä??

13.01.2006 |

Minusta tuntuu, että mulla on jonkin asteinen masennus. Ainakin hyvin monet masennuksen oireet, kuten baby bluesissa, löydän omasta elämästäni. Esim.jatkuva väsymys,unihäiriöt,itkuisuus,ärtyneisyys,kiukkuisuus,toivottomuus,saamattomuus,mielihyvän puute,voimakas mielialojen vaihtelu ym. Oireita on ollut vaihtelevasti n. vuoden verran? Nyt tuntuu siltä etten enää jaksa tätä jatkuvaa mielialojen vaihtelua ja alakuloisuutta. Olen menossa ensi viikolla lääkärille puhumaan olostani.

Meillä on kaksi lasta, 2v ja 4½v.



Kaipa se masennus voi hiipiä äitiin myöhemminkin kuin heti synnytyksen jälkeen?! Onko ketään samassa tilanteessa olevaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivon, että asiasi rupeavat selkiintymään. Hae ihmeessä apua, kyllä elämän tulisi tuntua useimmiten edes siedettävältä.



Mulla on tytön syntymän jälkeen olleet syksyt vaikeita. En tiedä, liittyykö se jotenkin hormoneihin ja pimeyteen vai siihen, että kelaan niihin aikoihin tyttömme syntymää: tyttö syntyi lokakuussa keskosena. Pahin oli syksy -04, kun olin juuri lopettanut imetyksen.



En tiedä, onko mulla varsinaista masennusta, mutta ainakin syvää alakuloa: en saa mitään aikaiseksi, tunnen itseni todella huonoksi ja saamattomaksi, makea maistuu, hermot on välillä millin siivuina, tiuskin kaikille ja tunnen sitten syyllisyyttä siitä, en näe missään mitään hyvää tai ainakin pelkään pahinta, en uskalla luottaa elämään... Toistaiseksi joulun tienoilla on aina helpottanut.



Sen olen huomannut, että juuri silloin kun vähiten jaksaisi tai kiinnostaisi, täytyisi yrittää pitää kiinni niistä jutuista, jotka tuottavat mielihyvää. Mulla niitä ovat esim. kaverien tapaaminen, lukeminen ja ulkoilu.



Vierailija
2/4 |
14.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytyksen jälkeinen masennus/baby blues, voi ilmaantua jopa 10 vuoden kulttua synnytyksestä.. eli en yhtään ihmettele.



Kun pääset lääkäriin niin pyydä myös kilpirauhasen toiminnasta kertovat verikokeet. (tsh ja t4v ainakin).



Useilla juuri kilpirauhanen alkaa oireilemaan, ja moni jolla onkin ollut lievä kilpirauhasen vajaatoiminta, on syönyt mielialalääkettä vuosia, ennen kuin on saanut oikean lääkityksen. ( masennuksessa ja kilpirauhasen vajaatoiminnassa on hyvin pitkälle samat oireet.)



Täältä löydät enemmän kilpirauhasesta

www.kilpirauhas.info ja www.aima.fi on taas baby bluesista + yms.



Muoriska ( lapset 5v,3v ja 8 kk) ja on tn. baby blues ja kilpirauhasen vajaatoiminta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Baby Blusiksi sanotaan tilaa synnytyksen jälkeen, missä äiti on herkkä. Tämän kokee lähes kaikki äidit ja se puhkeaa parin päivän kuluttua synnytyksestä. Mielialat heilahtelevat jyrkästi äärilaidasta toiseen. Tämä kuitenkin menee itsekseen ohi parin viikon kuluessa.



Synnytyksenjälkeinen masennus taas on tila, missä äiti on masentunut, usein ahdistunut. Tämä voi myös alkaa jo heti synnytyksen jälkeen tai vaikka vasta vuodenkin päästä synnytyksestä. Tämän kokee n. 20% äideistä. Ja tämä vaatii usein hoitoa.



Jos alakulo ja herkkyys ei siis helpota kahden viikon kuluessa synnytyksestä, voi kyseessä olla ja todennäköisesti onkin synnytyksenjälkeinen masennus. Mutta siis nämä on kaksi eri asiaa. Baby blues on miedompi ja helpompi, itsestään ohi menevä herkkyystilanne.

Vierailija
4/4 |
19.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi neljä