Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vierasta kieltä puhuneet miehet tunkeutuivat vanhusten asuntoon väkivaltaa käyttäen ja vanhukset ryöstäen

Vierailija
20.12.2015 |

Lounais-Suomen poliisi tiedottaa tapauksesta, jossa neljä tai viisi tuntematonta miestä tunkeutui vanhuksen asuntoon Salon Halikossa.
Rikos tehtiin lauantaina 19. joulukuuta kello 21 ja 23 välisenä aikana.

Neljä tai viisi miestä tunkeutui yksin asuvan 77-vuotiaan vanhuksen asuntoon väkivaltaa käyttäen. Heidän mukaansa lähti poliisin mukaan ainakin lompakko, papereita ja kortteja.

Tekijät olivat poliisin mukaan puhuneet uhrille vierasta kieltä ja jättäneet uhrin sidottuna asuntoon. Uhri sai ryöstössä ruhjeita eri puolille kehoa.

Viikonlopun aikana on paljastanut myös kaksi muuta vastaavankaltaista rikosta Raaseporissa ja Kirkkonummella. Ilta-Sanomat kirjoitti tapauksista lauantaina.

Näitkö Ford Fiestaa?

Ryöstäjät veivät myös vanhuksen auton. Se on väriltään ruskea tai beige Ford Fiesta, jonka rekisteritunnus on AZX-331.

Poliisi pyytää ilmoittamaan mahdollisista havainnoista, etenkin anastetun ajoneuvon suhteen, Salon poliisille.

LÄHDE Ilta-Sanomat
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450575989212.html

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä neljä