Apua, en tiedä onko mulla raju närästys vai sydänvaivoja
Onko jokin keino erottaa nämä itse toisistaan? Oireita on kumpaankin suuntaan mielestäni.
Kommentit (6)
Millaista närästyksesi on? Poltetta tai "vanne" rintakehän ympärillä? Onko sinulla kotona jotain närästyslääkettä? Jos on, ota sellainen ja odota vaikuttaako. Onko jotain muuta oiretta? Huimausta? Kylmä hiki? Jos on muita oireita, soita välittömästi hätäkeskukseen.
Jos sulla on närästyslääkettä (Somac, Losec, Omeprazol, Rennie, Gaviscon ym), ota sellainen. Jos kipu ja poltto poistuu puolessa tunnissa, se oli närästystä. Jos ei poistu, mene äkkiä päivystykseen. Ja jos sulla ei ole näitä lääkkeitä, silloinkin päivystykseen. Älä vaan ota mitään Buranaa tms, se ei auta kumpaankaan vaivaan.
Jos sulla on Nitroja jotka auttaa, se ei kerro mitään koska se voi auttaa kumpaankin sairauteen. Suosittelen päivystystä. Eka voit juoda maitoa ellei ole närästyslääkettä, ja jos se auttaa, silloin ei liene sydäri. Jos ei mene kokonaan ohi, äkkiä hoitoon.
Olen yrittänyt rennietä ottaa mutta minusta se ei juurikaan auta tai auttaa vain vähän. En ole koko päivänä uskaltanut syödä paljoakaan. Toisaalta röyhtäyttää sillä lailla oudosti, sehän viittaisi närästykseen? Mulla epäiltiin sydänperäistä ongelmaa muutama viikko sitten. Verenpaine on hyvä, otettiin ekg ja se oli kunnossa. Sydän on viime aikoina ruvennut muljahtelemaan mutta sekin voi kai olla stressin oire tai johtua närästyksestä. Närästänyt mua on mennen tullen jo vuosia, aina silloin tällöin.
Ehkä olisi hyvä soittaa päivystykseen. Etsi netistä asuinpaikkasi päivystysnumero.
Juo samariinia!