5 v ja rakas nukke, kysymys..
5 v 8 kk ikäisellä tytölläni on ollut yksi vauvanukke, jota pääosin hoitaa. (Baby Annabell, sellainen lähes oikean vastasyntyneen kokoinen) On pari pienempää, vanhempaa nukkea myös, jotka saanut taaperoikäisenä, sekä pehmoleluja, ja jokunen barbi, joilla leikkii vähemmän. Tyttö kirjoitti joulupukille haluavansa uuden nuken. Kysyin, että millaisen nuken ajattelee joulupukin tuovan, ja hän sanoi, että ei voi tietää, mutta arvelee, että tulee toinen "Maija" (vauvanuken nimi). Hoitovarusteita ja vaatteita tällä nukella on niin että kahdellekin piisaisi (vaatteita kertyy, kun niitä saa eurolla kirppareiden pienimpien vastasyntyneiden vaatteina). Ostin uudeksi nukeksi sellaisen leikki-ikäisen näköisen pitkähiuksisen nuken, jonka hiuksia voisi laittaa. Se on liian pieni paijattavaksi, mutta tuo hiushomma tyttöä varmaan kiinnostaisi. Tosin hiustenlaittotaito on vielä sellainen, että tuo pitkähiuksinen nukke menee varmaan nopeasti takkuun, ja ajattelinkin, ettei sillä ehkä kovin pitkään leikitä, se oli aika halpa hankinta. Minulla on myös ostettuna Hulluilta päiviltä halvalla toinen Baby Annabell. Olin ajatellut "vaihtaa" pelkän nuken uuteen niin että sanon, että se oli äidin töissä mukana (sairaalassa), ja kävi nukkelääkärillä. Uuden nuken varusteet aioin paketoida joululahjaksi. Vanha nukke on ihan käyttökelpoinen, mutta sitä on ehkä joku (oma lapseni tahi pienempi kaveri) joskus painanut silmistä, jotka liikkuvat vähän hitaasti. Lisäksi poskessa on lähtemätön pieni tahra, ja selän tarratasku (paristokohta) repsottaa auki, mikä ei vaatteet päällä haittaa mitään. Joten ajattelin vaihtaa nuken ehompaan, niin että lapsen mielessä nukke olisi kuitenkin sama "henkilö". Nyt kun tyttö ilmeisesti toivookin toista samanlaista, niin mietin, pitäisikö antaa nukke toiselle kaveriksi. Olisiko hyvä, että yhden rakkaan nuken sijaan olisi "kaksoset". Kaverin kanssa leikkiessä olis tietysti kiva, jos molemmilla olisi samanlainen nukke. Mitä mieltä on av-raati?
Kommentit (5)
Anna vaan se toinen nukke kaveriksi :)
Mulla ihan saman ikäinen tyttö ja myös tuo baby annabell nukke joka on suosikki.
Viime jouluna sai myös baby bornin muttei noussut lähellekään annabellin tasolle.
Tuon suosikkinuken päähän on piirretty mustekynällä ja silmät liimasin juuri pikaliimalla auki kun oli vaan kiinni eikä auttanut pattereiden vaihtokaan enää :D
Meidän nukke voisi itse asiassa käydä nukkelääkärissä, kiitos vinkistä ;)
Samaa mieltä kuin eka vastaaja, anna nukke kaveriksi, älä vaihda vanhan tilalle. Lapselle se vanha nukke vikoineenkin on varmasti tärkeä.
Lapsi varmasti haluaa pitää oman rakkaan nukkensa ja muistaa varmasti koko ikänsä, jos äiti on vaihtanut sen uuteen. Se ei ole reilua. Lasten leluissa saa näkyä elämisen jäljet ja juuri siksi ne ovat rakkaita ja lisää turvallisuutta.
Älä vaihda nukkea toiseen! Oma tyttöni ainakin olisi sellaisesta kauhuissaan. Anna uusi nukke entisen kaveriksi. Kyllä tyttö voi ja ehtii kahta nukkea hoitaa.