Tekemistä eskarilaiselle junaan!
Olen siis sunnuntaina matkustamassa junalla eskari-ikäisen kanssa Helsingistä Jyväskylään. Ollaan menossa Pendolinolla, eli leikkitilaa ei ole, ravintolavaunu kyllä on.
Mitä junassa voisi tehdä? Mitä evääksi? Omia kokemuksia?
Olen saman matkan kulkenut useasti, mutta nyt ekan kerran lapsen kanssa. Matkalla ei ole vaihtoja.
Kommentit (17)
Olen matkustanut lukemattomat kerrat kahden lapsen kanssa ties millä junilla viiden tunnin matkoja. Lastenelokuvien katsominen on tietysti helppoa ja kätevää. Muovailuvahat on olleet aina suuri menestys, yleensä muovailemme kaikki eläimet mitä suinkin keksimme. Olen ostanut askartelukirjoja, missä on vaikkapa värityskuvia tai jotain pieniä pulmajuttuja. Lempparikirjoja olen lukenut ääneen. Lapsilla on ollut omia leluja mukana kuten esim Littles Pet Shoppeja, jotka sitten seikkailee siellä sun täällä.
Eväänä meillä on porkkanoita, juotavaa tietysti, jotkut hyvät sämpylät, sopivasti karkkia, omanalohkoja, rusinoita... Ja ravintolavaunusta käydään aina tasan puolivälissä matkaa ostamassa jätskit.
Hyviä ideoita!
Tablettia meillä ei ole, mutta tuo muovailuvaha kuulostaa hyvältä. Sitä voisi ostaa.
Minkä verran karkkia olisi sopiva?
Värityskirja, kirjoja.
Jos olet itse edes kesknkertaisia käsityöihmisiä, tuo alkaa olla hyvä ikä opetella tekemään jotain yksinkertaista käsityötä, junassa on aikaa opettaa. Siinä se aikaa loppuu kesken.
Lapsi, joka ei ole matkustanut junalla, tykkää kyllä katsella ikkunastakin, mikäli päiväsaikaan liikutte.
Onko muuten sun oma lapsi? Tyttö vai poika?
Reilun kolmen tunnin junamatkalle ei kauheasti tarvitse mitään karkkeja ja syötävää, eikä kassikaupalla tekemistäkään. Jotain pieneen tilaan mahtuvaa ottaisin mukaan. Esim. puuhakirjoja tai satukirjoja ja lataisin kännykkääni lapsen ikätasoon sopivia pelejä.Kännykän saa junassa lataukseen niin ei kulu akkukaan turhaan.
Ei ole oma lapsi. Ja poika siis kyseessä.
Ja mistä peleistä tuon ikäinen lapsi voisi mahdollisesti olla kiinnostunut? Voisin ladata jotain valmiiksi.
Kovaäänisiä isoja leluja. Leikkiaseita. Vesipyssyt on hauskoja.
Kalastusvehkeet, eräkeitin ja retkimuonat, lumilauta, surffilauta, hulahulavanne.
Olisiko järkevä idea ottaa mukaan vaikka tehtäväkirja, kyniä, kirja, vähän karkkia ja evästä?
Muovailuvahaa en löytänyt viimeksi kaupassa käydessäni, missä sitä myydään?
Joku yksinkertainen kaksinpelattava matkapeli. Esim. se, missä pitää saada neljä nappulaa riviin sopii jo tuon ikäiselle, tai arvaa kuka, tai 70-luvun suosikki hullunkuriset perheet, vieläkö sitä saa jostain?
Mulla on jotain matkapelejä, voisi ottaa mukaan
Matka siirtyikin tälle päivälle eli nyt ollaan menossa sinne Helsinkiin. Poika sai viikonloppuna puhelimen ja nyt pelaa sillä.
Tabletti... Ekapelit netissä.