Iranin suurlähettiläs ei kätellyt Presidentin vaimoa.
Mitä ajatuksia herättää? Ihan OK?
Mun mielestä aika outo tapaus mutta kai se on ihan vaan se kuuluisa kulttuuriero ja näin ollen OK.
Lähetti vaan maanmiehilleen viestin että näin voi toimia.
Kommentit (14)
tökeroä kyllä oli, katsoin samaa.
kuitenkin koko juhlissa pointtina kättely :'D
Kyllä minä huomasin siellä myös ihan supisuomalaisen, joka unohti kätellä Jenniä.
Ei kätellyt Tarjaakaan.
Ja silloin se ei ketään kiinnostanut vaikka tein jopa avauksen.. :)
Olisi ok, jos olisivat tavanneet Iranissa. Suomessa ei ole ok. Vieraassa maassa voi toki sattua väärinkäsityksiä kulttuurierojen vuoksi, mutta jos (ja kun) on tietoinen vierailumaansa tavoista ja toimii silti niitä vastoin, osoittaa se hämmästyttävää ylimielisyyttä ja röyhkeyttä.
Ei koskaan kättele, ei kätellyt Halostakaan. Vanha juttu.
Minkäs maalainen se yksi rättipää oli, joka kätteli asiallisesti?
Ei tätä voi kysyä suvaitsevaisilta. Niiden aivot menee solmuun. TÖÖT TÖÖT, KULTTUURIA PITÄÄ KUNNIOITTAA MUTTA JOS KULTTUURI EI OLE SUVAITSEVAINEN? ERROR, ERROR! Ja sitten heidän aivonsa sanoo vakiovastauksen:
Pitää suvaita koska ulkomaalainen.
Toivottavasti meikäläisetkikin suurlähettiläät ja valtiovieraat muistavat käyttäytyä oman kulttuurinsa mukaan kun vierailevat eri maissa. Vievät muslimeille tuliaisiksi vaikkapa joulukinkun ja koskenkorvapullon ja naisilla tietysti antava kaula-aukko hihattomissa puvuissaan. Eihän isäntämaan tapoja tarvitse pahemmin huomioida, eihän?
Maassa maan tavalla. Niin kotoutumissuunnitelma ei ole tainnut onnistua tuon naisen osalta, joka lienee edes vähän paremmin koulutettu kuin matut. Miten niiden kotoutumissuunnitelmat toimisivat ikinä täällä?
Ei saanut Sale sanottua että maassa maan tavalla :P
Vierailija kirjoitti:
Ei tätä voi kysyä suvaitsevaisilta. Niiden aivot menee solmuun. TÖÖT TÖÖT, KULTTUURIA PITÄÄ KUNNIOITTAA MUTTA JOS KULTTUURI EI OLE SUVAITSEVAINEN? ERROR, ERROR! Ja sitten heidän aivonsa sanoo vakiovastauksen:
Pitää suvaita koska ulkomaalainen.
Älä vittu jaksa.
Olen ääreissuvakki ja mädättäjä ja vaikka mitä.
Paheksun siinä kuin kunnon rasistihommahopokin sitä ettei maassa olla maan tavalla.
Siinä kun en hyväksy suomalaisten omantunnon vapautta kieltäytyä abortista - niin en myöskään hyväksy diplomaateille naisten huomioimattomuutta Suomessa; meidänkin taannoinen ulkoministerimme laittoi kiltisti rätin päähänsä, kun joutui olemaan ääriuskonnollisessa maassa maan tavalla.
Diplomatia pitäisi sisäistää eräissä maissa syvemmin. Jättää se uskonto ihan vaan lähetystöön ja toimia maassa niin kuin tapana on.
Mutta ehkä jotain positiivista edistystä on kuitenkin tapahtunut? Muistaakseni saudit eivät ennen kätelleet vastakkaista sukupuolta - vaan nyt olivat kohteliaita ihan suomalaiseen tapaan.
Mutta tämähän oli vain punavihreässä suvaitsevaisuus-unelma-kuplassa elävän femakon mielipide, joten sitähän ei tarvitse noteerata... Eihän?
Vähästäpä mielesi pahoitat. En muista kättelikö Iranin suurlähettiläs Presidenttiämme kun Tarja oli linnassa. Mitä muistan, on se, ettei siitä numeroa tehty.