Lue keskustelun säännöt.
Tuleeko hyvää pullaa jos tekee taikinan veteen ja käyttää kuivahiivaa?
13.11.2015 |
Ei jaksaisi lähteä kauppaan hakemaan laktoositonta maitoa ja tuorehiivaa. Meinasin vieraita varten leipoa korvapuusteja ja tavallinen maito ei heille käy.
Kommentit (3)
Hyviä tulee. En koskaan käytä maitoa pulliin ja todella harvoin on tuorehiuvaa kaapissa. Muista vaan käyttöä tarpeeksi lämmintä vettä, itse laitan jopa vähän kuumaa vettä niin että hiiva varmasti lähtee toimimaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Aina teen pullan veteen ja kuivahiihaan. Laitan toki oikeaa voita. Tulee pehmeitä ja hyviä pullia. Olen kuullut että leipomoissa usein tehdään pullat veteen. Kokeile pieni taikina ja hämmästy. Voi on se juttu
En ole kokeillut, mutta olen ostanut veteen leivottuja munkkeja. Näyttivät ja maistuivat ihan tavallisilta munkeilta. Ehkä vähän tiiviimpiä olivat, mutta voi johtua myös leipojasta ja jauhomäärästä.