grunge musiikista
Kertokaapa lemppari grunge bändinne. Miksi grunge kesti niin vähän aikaa? Kurt kobainin kuolema kuulemma lopetti grunge buumin. Mielestäni grunge on parhainta musiikkia. Sen aikana tuli monia todella erikoisia lauluääniä. Siinä musiikissa on niin paljon energiaa ja tunnollisuutta. Se on niin aitoa.
Kommentit (19)
ite kuunnellut lähinnä alice in chainsia ja nirvanaa. ei uppoa yhtään pearl jamit ja soundgardenit. atone temple pilotsilla on se yksi hyvä biisi mikä kuulostaa ihan nirvanalta.
mutta grunge on jees. itse enemmän kuuntelen kyllä bändejä jotka vaikutti grungen syntyyn. sanotaan vaikka pixies ja sonic youth. suosittelen tutustumaan
Vierailija kirjoitti:
Alice in Chains. Tosin ei aivan grungea
itse näkisin että on kyllä grungea vaikka onkin metallivaikutteita yms. eihän grunge bändejä musiikillisesti oikeastaan edes yhdistä mikään tiukka tyylilaji. koko termi viittaa tähän ilmiöön enemmänkin
Juujuu itsellä lempparit ovat alice in chains, nirvana ja soundgarden. Tänään kuuntelin myös courtney lovea. Kuulostaa kurttimaiselta tyyliltä. Pari ihan hyvää biisiä. Harmi että heroiini on vienyt niin monta lahjakasta laulajaa. T. AP
ja mitä tulee grungen lopahtamiseen niin näinhän muoti-ilmiöille tuppaa käymään ennen pitkään. yleisö halusi tilalle jotain muuta. ehkä angstisuuden koettiin jotenkin elähtäneen jo siinä vaiheessa kun cobain kuoli. bändit kuten smashing pumpkinskin siirtyi elektronisempaan ilmaisuun pikku hiljaa. sitten joskus 00 alussa alkoi tulla näitä ns. post grunge bändejä kuten nickelback joista puuttuu ehkä se grungen alkuperäinen intensiivisyys ja synkkyys.
musanörttinä haluan vielä tuoda senkin hassun ilmiön esille että samaan aikaan kun jenkeissä oli grunge buumi niin briteissä alkoi nousta pinnalle pirteä brittipop meininki. kaipa sekin voinut vähän vaikuttaa grungen suosion laantumiseen valtamediassa
No paras grungebändi on Smashing Pumpkins ensimmäisellä levyllään. Siinäkin kyllä ottaa päähän ilmeisesti tyylilajiin pakolla kuuluva ärsyttävän nasaalinen lauluääni.
Totta 5. Vastaaja, mutta grunge buumi kesti vähiten. 80-luvulla tehtiin biisejä, jotka ovat vieläkin tärkeitä monelle. Grungesta vain nirvana muistetaan yleensä.
Vierailija kirjoitti:
No paras grungebändi on Smashing Pumpkins ensimmäisellä levyllään. Siinäkin kyllä ottaa päähän ilmeisesti tyylilajiin pakolla kuuluva ärsyttävän nasaalinen lauluääni.
heh, corganin ääni kyllä jakaa mielipiteitä. itse kyllä siedän sitä mutta siinäpä se. en kuitenkaan keksi millä muilla bändeillä olisi yhtä nasaaliset vokaalit?
Vierailija kirjoitti:
Totta 5. Vastaaja, mutta grunge buumi kesti vähiten. 80-luvulla tehtiin biisejä, jotka ovat vieläkin tärkeitä monelle. Grungesta vain nirvana muistetaan yleensä.
hmm. ehkä tämä liittyy siihen että ysärillä se rokki mikä nousi pinnalle hetkellisesti oli kuitenkin nimenomaan vaihtoehtorokkia, eli ei yhtä suoraviivaista kamaa kuin kasarirock. voisin kuvitella että sen puolesta grungekin vetoaa vähän pienempään yleisöön. ne vaihtoehtorokin kasaribänditkin oli kuitenkin aika ug:ta verrattuna vaikka gunnareihin.
Niin minusta musiikin pitää olla monipuolista. Jos olisi samaa tyyliä koko ajan, siihen kyllästyisi nopeasti. Tämän takia en kyllästy millään grunge bändeihin. Niiltä tulee niin monipuolista settiä. Sitku miettii vielä laynea, kurttia, chrissiä ja eddietä. Ei tuollaisia ääniä tule montaa. Kukaan ei esimerkiksi pysty matkimaan layne staleyta. T.Ap
Grunge alkoi USA:ssa 80-luvulta, mutta oli pienen alueen (Seattle) ilmiö ja vasta 90-luvulla levisi suureksi ilmiöksi maailmalla ja Suomessakin.
Itse tykkäsin grungesta koska se oli hyvinkin realistinen ja maanläheinen suuntaus musiikissa, kuten punk 70-luvulla. Grunge kuvasi aika hyvin sen ajan nuorten maailmaa.
Kannattaa tsekata vanha leffa Singles vuodelta 1992, siinä on sitä Seattlen grunge-menoa. Tarina on nyt mikä on, mutta filmissä näkyy noita sen ajan kuuluja bändejä ja Chris Cornell on mukana yhdessä kohdassa jne.
Itse kuuntelin aluksi Nirvanaa, ja Alice in Chainsia, mutta lopuksi suosikiksi tuli Soundgarden. Chris Cornell on vaan niin hyvä laulaja.
Nää biisit kuvaa hyvin grungen maailm sellaisen akun sen muistan:
Oli aivan lempparimusiikkia 90-luvun alussa ja kuuntelen vieläkin.
Pearl Jam on mulle se isoin muuta kyllähän Layne Stanleyn (Alice In Chains) ja Chris Cornellin (Soundgarden) kaltaisia rock-laulajia saa hakea aika pitkään.
Noiden kolmen jo mainitun lisäksi ainakin näitä on tullut kuunneltua:
Nirvana
Stone Temple Pilots
Mother Love Bone
Mudhoney
Screaming Trees
Temple of the Dog
Mainittakoon että Smashing Pumpkins ei oikein ikinä ole mulle iskenyt.
Kyllä Cobainin kuolema ja Brittipop-ilmiö varmasti tappoi grungen. Se oli otollinen hetki Brittipopin nousulle ja minkälaisia bändejä sieltä tulikin. Itsekin kyllä pidän joistain grunge-bändeistä, mutta minuun on silti aina enemmän vedonnut se hyväntuulisempi brittipop-meininki, Oasis, Blur, Suede, Verve, Pulp ym.
Tämäkään ilmiö ei lopulta kovin kauaa kestänyt, ehkä 3-4 vuotta, mutta sieltä on paljon hyviä biisejä jäänyt ja tavallaan minua harmittaa se kuinka se on jotenkin unohdettu, ainakin täällä Suomessa. Yllätyin kerran nyt viime kesänä kun kuulin autoa ajaessani Radio Novassa Oasiksen Wonderwallin, se oli ihan soittolistassa, harvinaista herkkua.
Pakko linkata muutama biisi tältä ajalta, vaikka ketju käsitteleekin grungea.
Nirvana, Smashing Pumpkins, Sonic Youth... Hassua, että nämä on nyt nostalgiaa! Itse teininä kun näitä kuuntelin niin tuhahtelin samalla vanhempieni "back to the sixties" - meiningille :D
Ilman nirvanaa ei olisi ehkä syntynyt edes genreä grunge. Vasta nevermind albumin jälkee koko maailma sekos grungest. Mikä siinä kurtissa viehätti niin paljo? Oliko se energia? Mieletöntä musiikkia kyllä. Oletteko katsoneet sen montage of heck dokkarin? T.Ap
Entäs Radiohead? Ei grungea, mutta samalta aikakaudelta ja voi luoja, sellaista bändiä ei enää tule... Ihan mieletön.
Joo mut ei kukaa 90 luvulla lyönny samal taval läpi kuin nirvana.
Vierailija kirjoitti:
Joo mut ei kukaa 90 luvulla lyönny samal taval läpi kuin nirvana.
Tätä en nyt ihan allekirjoita. Kyllä esim Oasis oli kultakautenaan yksi sen hetken suurimpia bändejä ja edelleen yksi suurista brittibändeistä, joiden kappaleet ovat jääneet elämään. Cobainin kuolema siivitti Nirvanaa siihen suuruuteen, jossa se nyt tunnetaan. Yhtään siis bändiä väheksymättä, mutta niin se aina menee että kuolema tekee kuolemattomaksi.
Radiohead muuten unohtui kun listailin brittipop-bändejä, vaikka pidän heidän rockahtavammasta tuotannosta erittäin paljon. Se elektrokokeilu-outoilu ei niin iske.
T:13
Mutta kun nirvana aloitti musiikillisen vallankumouksen. Sivuutti 80- luvun glam metalli tyylin.
Alice in Chains. Tosin ei aivan grungea