Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Atooppisen tyyppinen ihottuma; Mikä olisi hyvä rasva??

Vierailija
08.04.2007 |

Kaupasta ostin ensin HTH rasvaa, joka purkin mukaan on mietoa ja hajustamatonta yms, mutta rasvaa laittaessa tyttö huutaa kun jalkoja kirvelee.

Nyt ostin kalliin Aqualanin öljyn, se ei kirvele mutta ei tunnu oikein auttavan.

Tytöllä on jalat verillä raapimisesta ja peppu kanssa, ovat ihan kuivat ja on sellaisia kuivia läiskiä.

Mitä rasvaa käyttävät muut??

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmat apteekista. Lipolan saattaa kirvellä joillakin, mutta HTH tosiaan kirvelee helposti paljon paljon pahemmin. En yhtään ihmettele, että tyttösi huusi, itselläkin on joskus ollut lähellä, kun on sitä rikkonaiselle iholle laittanut.

Vierailija
2/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ceralan, Lipolan ja Repair ovat hyviä. Bepanthenista ei minulle ole apua. Paljonko käytät kortisonivoiteita lapsella?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusvoiteen lisäksi kuuriluonteisesti kortisonia läiskiin.

Itselläni atopia ja silloin kun rasva kirvelee se myös parantaa, mutta lapsellehan ei niin mielellään tuota tuskaa...

Vierailija
4/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa hankkia riittoisa pumppupullo! Paras rasva kaikista mitä meillä ollut käytössä.

Vierailija
5/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan aina kun käyn Ranskassa tai Espanjassa.

Vierailija
6/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainoa rasva josta oikeasti on ollut apua. Huomattavasti parempi kuin monet apteekin rasvat. Luontaistuotekaupoista tuota ainakin saa. On hyvin riittoisaa ja lopulta ylläpitorasvaus silloin tällöin riittää: meillä oli lapsilla ennen varsinkin raajat ruvella ja rikki, tulipunaisina koko talven, samoin itselläni rystyset auki. A-cremen käytön myötä lapsien iho on normaali, esim. lääkärissä joudun mainitsemaan atopiasta, koska esim. raajojen iho on normaali. Ja lapsia ei tarvitse enää edes rasvata joka päivä, edes talvella! Omat käteni ovat myös normaalit, rasvaan ne n joka toinen päivä.

Suosittelen, tiedän monen muunkin atoopikkoperheen saaneen a-cremestä avun. Kyseinen rasva on esim ruotsissa lastensairaaloissa yleisessä käytössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on joo hyvää kanssa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kolme