Minne ottaa yhteyttä keskenmenon jälkeen?
Sain keskenmenon kaksi viikkoa sitten. Minne otan yhteyttä, kun haluan mennä tarkistamaan, että kaikki on tullut pois?
En ehtinyt varaamaan aikaa neuvolaan positiivisen raskaustestin jälkeen, joten sinne nyt ei ainakaan.
Menenkö yksityiselle tarkistukseen vai minne kannattaisi varata aika?
Katsoin mehiläisen sivuilta, jossa oli keskenmenoneuvola, mikä se on?
kiitos!
Kommentit (21)
Vierailija kirjoitti:
Itse kävin mehiläisessä ihan tavallisella gynellä. Sillä oli ultrauslaite, maksoi kelakorvauksen jälkeen 183€. Olisi kirjoittanut tyhjennyslääkkeet, en halunnut. Sain sen sijaan siltä kaksi viikkoa myöhemmin lähetteen sairaalaan puhelinajalla, kun ei tyhjentynytkään itsestään. Se ei maksanut mitään. Siellä ultrasivat, antoivat lääkkeet nenän eteen ja oli pakko niellä.
Kiitos vastauksestasi!
Miten tämä maksu puoli menee? Rahat hyvin tiukoilla, pitääkö käynti maksaa heti vai tuleeko lasku perässä?
Yksityisellä on maksettava heti käynnin yhteydessä.
jos rahat on vähissä niin saat ultratarkastuksen keskenmenon jälkeen kyllä terveyskeskuksestakin. Soita iihan normaaliin ajanvaraukseen.
Kunnallisesta saat lähetteen sairaalaan. Maksaa päivän sairaakamaksun eli Tyksissä esim nykyään 38,50 euroa ja lasku tulee ainakin täälläpäin myöhemmin.
Pahoittelen jo nyt tekstini sekavuutta (sekä rautalangasta vääntämistä, olen vieläkin ihan shokissa), mutta siis soitan ensin omalle terveysasemalle, jonka jälkeen he tekevät lähetteen sairaalaan?
Ja paljon käynti maksaa yhteensä esimerkiksi Mehiläisessä?
Yleensä luonto hoitaa asian. Mutta toki jos mietityttää niin yksityiselle gynelle ultraan.
Haluaisin olla varma, että kaikki on tullut pois, koska runsasta vuotoa oli vain päivän, jonka jälkeen koko vuoto loppui kokonaan.
Jälkitarkastuksia tehdään enää suhteellisen harvoin, kotona tehtävä raskaustesti ajaa sen asian. Jos viivaa ei tule ja vuoto on ollut suht reipasta eikä kipuja enää ole, on kaikki ok.
Oliko raskaus millä viikoilla, kun et ole neuvolaankaan vielä ehtinyt?
Jos on kovin alkuvaiheessa niin eivät välttämättä edes ota sairaalaan. Voit seurailla tilannetta kotona, ja jos vuoto on kovin runsasta tai olet kovin kipeä niin naistentautien polille päivystykseen.
Yleensä nämä menee aikalailla itsestään, jos sinne jotain jäisi niin seuraavien kuukautisten mukana tulee viimeistään pois. Ultrassa ei alkuvaiheessa välttämättä näy yhtään mitään.
Raskaustestiä voit koittaa tehdä, viimeistään kuukauden päästä keskenmenosta pitäisi olla nega. Jos ei olisi niin sitten lääkäriin ja ultraan.
En yhtään tiedä millä viikolla olin, koska epäsäännöllinen kuukautiskierto.
Onko siis ihan tyhmää soittaa mihinkään? Haluaisin vaan saada mielenrauhan.
Niin ja tosiaan vuotoa oli vain alle päivän, jonka jälkeen se loppui kokonaan. Veri oli kirkasta.
Soita äitiysneuvolaan. Sieltä ohjaavat sinut eteenpäin.
Vierailija kirjoitti:
Niin ja tosiaan vuotoa oli vain alle päivän, jonka jälkeen se loppui kokonaan. Veri oli kirkasta.
Kyllä keskenmeno yleensä vuotaa reilusti. Epäiletkö itse, että jos ei olekaan mennyt kesken? Soita vaan sinne äitiysneuvolaan ja pyydä päästä tutkimuksiin.
Kiitos paljon kaikille asiallisista vastauksista!
Siis epäilen nyt (tai toivon), että ei olekaan mennyt kesken, koska tosiaan vuotoa oli vain sen päivän ja vuoto oli kirkasta.
Onko vuoto yleensä minkälaista? Tummaa vai kirkasta?
Pahoittelut! Ja soita äitiysneuvolaan. Pääset ainakin verikokeisiin, joista nähdään raskaushormonin määrä elimistössäsi. Tästä voidaan päätellä onko tarvetta jatkotutkimuksille. Näin ainakin meillä.
Itsellä tuli ensin vain vähän vuotoa aluksi. Noin viikon päästä tuli ulos reilun kananmunan kokoinen möllyskä ja sitä edelsi aaltoilevat alavatsakivut. Keskenmeno oli viikolla 7 jotain. Ekoina päivinä siis verta tuli vain vähän. Pyyhkimällä huomasin.
Toisessa raskaudessa ei mennyt kesken vaikka tuli ns holona kirkasta verta. Kävin tarkistamassa ja kaikki ok.
Jokatapauksessa soita neuvolaan tai terveyskeskukseen niin neuvovat eteenpäin tutkimuksiin.
Tsemppihali.
Soitan siis äitiysneuvolaan.
Kiitos avusta!
Itse kävin kivuliaan keskenmenon jälkeen julkisella puolellaultrassa, jossa näkyi edellee jotain materiaalia. Sain tyhjennyslääkkeet mukaan ja sairaslomaa. Jälkikontrollina oli vain raskaustesti, vaikka olin ollut jo 12. viikolla. Joitakin kuukausia tämän jälkeen kävin yksityisellä naistentautien lääkärillä, ja ultrassa paljastui iso limakalvokasvain, joka ilmeisesti aiheutti kesenmenon. Poistoa odottelin monta kuukautta... Harmittaa, että julkisella puolella ei ole näköjään oikeaa jälkikontrollia. Nythän syy oli hyvin ilmeinen ja olisi varmasti näkynyt kohdun lääkkeellisen tyhjennyksen jälkeen.
Ei välttämättä ole mennyt kesken. Mutta jos on, niin ole kiltti, ja hoida rahatilanteesi kuntoon ennen seuraavaa raskausyritystä! Raskaudesta koituu kuluja, ja lapsesta niitä vasta joutuukin. Jos ei ole varaa yksityiseen lääkäriin edes kerran, niin ei ole kyllä lapseenkaan.
Itse kävin mehiläisessä ihan tavallisella gynellä. Sillä oli ultrauslaite, maksoi kelakorvauksen jälkeen 183€. Olisi kirjoittanut tyhjennyslääkkeet, en halunnut. Sain sen sijaan siltä kaksi viikkoa myöhemmin lähetteen sairaalaan puhelinajalla, kun ei tyhjentynytkään itsestään. Se ei maksanut mitään. Siellä ultrasivat, antoivat lääkkeet nenän eteen ja oli pakko niellä.