Mä taidan olla kuolemassa, mitäs pitäis tehdä...?
Olen siis viimeisilläni kaikkien merkkien perusteella tässä oman lyhyen elämäni matkalla. Laihtunut päälle 10kg kuukaudessa, kaikki haiman vajaatoimintaan liittyvät merkit ilmassa, väsyttää... En uskalla enää mennä lääkäriin. Olen käyttänyt liikaa alkoholia koko aikuiselämäni. Olen nyt 25-vuotias. Odotan vaan kuolemaa.
Eikä tilanne ole edes muuten ongelma, mutta kuinka kertoa läheisille? Hävettää edes KUOLLA, kun itse on jopa tämän viho viimeisen ongelman aiheuttanut... Vittu.
Kommentit (19)
Lääkäriin siitä. Syötkö mitään vai vaan juot?
Mene sinne lääkäriin nyt vaan. Tai katkolle.
Syön ihan hyvin, mutta uloste on ihan valkoista/vaaleaa, ei taida imeytyä enää mitkään ravintoaineet. En vaan kehtaa mennä lääkäriin. ap
Kun sanot, ettet uskalla/kehtaa mennä lääkäriin, niin miksi et? Mikä on pahinta, mitä siellä voisi tapahtua?
Luultavasti tilasi olisi vielä lääketieteen keinoin hoidettavissa, vaikka oma diagnoosisi olisikin oikea. Haluatko kuolla?
Eli essentiaalisesti kuolet hävetykseen? Just. Oisko tää provo?
No ainoa mitä sun pitäisi tehdä on mennä lääkäriin.
Nämä asiat on niille ihan arkipäivää, mutta jos ei vaan kehtaa, niin...
No, jos hengaat kotona vaan niin sinut löydetään aikanaan hajun perusteella.
Jos menet ulos kuolemaan niin saatat saada tehohoitoa kun menet nurin.
Hemmetin tyhmää kyllä olla menemättä hoitoon. Itse teloin itseäni omaa tyhmyyttäni viikonloppuna, ja menin sitten lääkäriin jotta tilanne ei enempää pahentuisi. Ei moraalisaarnoja, silkkaa sympatiaa ja asianmukaista hoitoa.
Kaupunkimme julkinen terveydenhuolto <3
P.S: Kerran mäkin kakkasin valkoista, mutta johtui siitä että olin syönyt niin paljon riisipuuroa :D
No voi helvetti. Nytkin olen vähän juonut. Siltikö muka soitan, että terveppä moi, taidan olla nuorin mahdollinen haimasyöpäläinen ja viinaan kuoleva juoppo Suomessa evör - otatteko hoitoon ja tsekkaatte montako päivää jäljellä? En halua kuulla sitä tuomiota. ap
Lääkäriin passittaisin, koska häpeään kuoleminen on vain yksinkertaisesti tyhmää.
Mielenkiinnosta kysyn kuitenkin, että kuinka paljon pitää juoda jos noin nuorena onnistuu saamaan alkosta johtuvan syövän?
Voin kyllä kertoa, että jos sulla on haimasyöpä, eikä tilanne ole sulle itsellesi ongelma, niin kuolemiseen on kyllä kauemmin kuin kuukausi jäljellä. Viimeiset muutaman kuukauden on nimittäin ihan helvetillisiä, sietämättömiä tuskia, jos et saa kunnon kipulääkettä - sellaisia jotka todellakin on itselle ongelma.
Mä väittäisin, että todennäköisemin sulla on maksaongelma. Eikä sekään syöpä, vaan rasvamaksa ja maksatulehdus. Paranevat todennäköisesti vielä kun lopetat ryyppäämisen nyt.
Vierailija kirjoitti:
Lääkäriin passittaisin, koska häpeään kuoleminen on vain yksinkertaisesti tyhmää.
Mielenkiinnosta kysyn kuitenkin, että kuinka paljon pitää juoda jos noin nuorena onnistuu saamaan alkosta johtuvan syövän?
Joka päivä, hyvinä aikoina 2-10 siideriä päivässä, huonompina päivinä parisen viinipulloa. Ikä se tässä hävettää, olisinkin edes joku viiskymppinen elämäntapa-alkoholisti. Mä olen yliopistot käynyt, perheellinen (no ei ole lapsia, mies ja koira) nuori nainen, joka vielä töissäkin käy.
Tulee kyllä yllätyksenä läheisille mun poislähtö. ap
Mikset mee katkolle, pääset sitäkautta lääkäriin?
Ei sun tarvitse tehdä itsellesi diagnoosia, kunhan vain kerrot oireistasi.
Käy lääkärissä niin ottavat testejä, niin näkee onko jotain vaivaa. Parempihan se on hoitaa nuorena itsensä kuntoon kuin ryypätä seuraavat 40 vuotta.
Siirry Ylilaudalle kun vielä ehdit. Nyt alkaa olla jo kiire.
Vierailija kirjoitti:
Syön ihan hyvin, mutta uloste on ihan valkoista/vaaleaa, ei taida imeytyä enää mitkään ravintoaineet. En vaan kehtaa mennä lääkäriin. ap
Hyvinhän se imeytyy, jopa väri on lähtenyt.
Kaikki me kuollaan, joten turha sitä on murehtia.
Ei noilla määrillä tuolla ajalla itseään vielä hengiltä ryypättyä saa. Asenteellesi voisi kyllä tehdä paljonkin. Nyt lääkäriin siitä ja lopetet turhan kitinän. Myönnät, että olet alkoholisti, otat vastaan apua ja vuoden päästä hymähtelet entiselle itsellesi. Hyvää aikuiseksi kasvamista!!
Mene lääkäriin.