Pitääkö koulukyydin olla perillä ennen oppituntien alkua?
Kotikunnassani on tilanne, että koulukuljetuksessa olevat lapset eivät yhtenä päivänä viikossa ehdi koululle ennen ensimmäisen oppitunnin alkua. Koulun rehtorin mielestä ongelmaa ei ole, sillä "kyytiläiset voivat liittyä tunnille saapuessaan kouluun". Myöhästyminen on kuitenkin luokkaa 15-20 minuuttia (ainakin). Onko tämä oikein?
Kommentit (10)
Vammaisopetuksessa ei ole niin väliä onko sen 15-20min poissa, kun painotus on opetuksessa eri.
Lukiossani piti hakea rehtorilta erikseen lappu, jos kulkuyhteydet olivat sellaiset, ettei ehdi ajoissa tunnille. Mielestäni vaikuttaa siis normaali käytännöltä.
Vaadi nyt ihmeessä edes tukiopetusta noista asioista! Mikä hitto siellä peruskoulussa muka niin tärkeää on, että tuosta nyt jotain haittaa olisi.
Jos koululle asia on ok niin ongelma on teidän niin viette varmaan sen lapsen kouluu ajoissa.
Ei mikään ihanteellinen tilanne kyllä mutta eiköhän tuohonkin syynsä ole eikä ole muuten vaan aikataulua noin luotu. Ne on aikamoisia palapelejä varsinkin jos välimatkat on pitkiä ja kuljetusoppilaita on paljon eri kouluihin.
Asia ei koske suoraan minua, huomasin jutun paikallislehdessä ja jäi tilanteen laillisuus mietityttämään. Myös sukulaiseni, jonka lapsi on kouluiässä ja kuljetusten piirissä, päivitteli asiaa koulujen alkaessa syksyllä.
Luulisi sen olevan opettajallekin ja muille oppilaille pitemmän päälle vaikeaa, kun kolmannes oppilaista saapuu tunnille vasta puolivälissä. Ja jos kyseessä on oppiaineen ainoa viikkotunti, niin miten esim. kokeet voidaan järjestää? Ap
No ei totta mooses ole oikein! Minä nostaisin äläkän.
Meillä teini ainakin saisi hepulin, jos joutuisi olemaan noin paljon pois tunneilta. Vartissakin ehditään tunnilla etenemään tosi paljon. On se epäoikeudenmukaista, ettei ole tasa-arvoista oikeutta opetukseen.
Ei ensinkään normaali käytäntö. On nyt tarkistettava, missä vaiheessa on tullut virhe: onko kuljetuksen aikataulu liian tiukka, eikä kuljettaja pysy millään aikataulussa vai onko tuossa tilaajan virhe, eli on tilattu vain halvin mahdollinen kuljetus, mutta eipä ole hoksattu ilmoittaa, mihin aikaan pitäisi olla perillä. Periaate kun on, että sitä saa mitä tilaa.
Missä kunnassa on niin nössöjä vanhempia, että nielevät tuollaisen? Olen ollut useamman kunnan sivistystoimistossa töissä ja ainakin niissä olisi syttynyt sota, jos kaikki oppilaat eivät olisi ehtineet ensimmäiselle tunnille.
No ei ole oikein mun mielestäni. Jos on 45 minuutin pituiselta oppitunnilta myöhässä 15-20 minuuttia, on aika iso osa oppituntia ehtinyt jo kulua. Meillä taas oli yhtenä päivänä viikossa niin, että taksi oli hakemassa oppilaita 5-10 min. ennen kuin oppitunti oli ehtinyt päättyä. Jos oppilas erehtyi vessassa käymään ennen taksiin menoa, taksi jätti pihalle ja talvisin piti toppavaatteet pukea vauhdilla tai jättää pukematta ja juosta taksiin että ehti. Annettiin muuten aika kiukkuista palautetta taksifirmalle tuosta.