Kellään kobraa/muuta myrkkykäärmettä?
Onkos kellään mammalla kotonaan kobraa tai jotain muuta erittäin myrkyllistä lieroa? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia....
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:07"]
Taidat olla se palstalääkäri, joka taas on murhaamassa anoppipuoltaan. Myrkyllä tällä kertaa vai? :D
[/quote]
Hohhoijaa...ihan vaan käärmeharrastaja olen.
Myös jättiläiskuristajat kiinnostaa, joten niistäkin saa laittaa kokemuksia. mm. luonne kiinnostaa.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:11"]
Mikä sua vaivaa?
[/quote]
Kiinnostus luontoon ja eläimiin.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:12"][quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:11"]
Mikä sua vaivaa?
[/quote]
Kiinnostus luontoon ja eläimiin.
[/quote]
Niin mutta miksi ihmeessä vain myrkkykäärmeet tai isot kuristajat kiinnostaa? On kai niitä muitakin, vähemmän vaarallisia. Pistää miettimään miksi juuri tuollaisia pitää hankkia.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:14"]
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:12"][quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 17:11"] Mikä sua vaivaa? [/quote] Kiinnostus luontoon ja eläimiin. [/quote] Niin mutta miksi ihmeessä vain myrkkykäärmeet tai isot kuristajat kiinnostaa? On kai niitä muitakin, vähemmän vaarallisia. Pistää miettimään miksi juuri tuollaisia pitää hankkia.
[/quote]
Olenko sanonut, että itse niitä hankkisin? Tai no, jättikuristajan voisin joskus hankkiakin, jos olisi tarvittavat tilat. Isoja kuristajia on muuten yllättävän paljon lemmikkieläiminä, jos et tiennyt. Kyllä se naapurin Mustikin on potentiaalisesti hengenvaarallinen, mutta kyllä niitäkin löytyy joka toisesta taloudesta.
Herppi.net, jos oikeasti kiinnostaa.
Jotenkin veikkaan ettei yhdelläkään av-palstaa selailevalla ole myrkkykäärmeitä kotonaan, eivät ole ihan samaa kaliiberia kuin peruslemmikkikäärmeet ja niiden hankkiminen on huomattavasti hankalampaa kuin jonkun kuningasboan. Kobria ja muita pitävät lähinnä asialle kunnolla omistautuneet tutkijat, ym henkilöt joilla on tarpeeksi tietoa otuksista, tiedostavat vaaran ja tietävät miten toimia vaaratilanteessa. Mikään perus "munanjatkelemmikkiä" halajava jantteri sellaista tuskin käsiinsä saisi. Tosiaan, herppi.net on ihan hyvä paikka jos haluaa lukea suomalaisten myrkkyomistajien kokemuksia. M22
Taidat olla se palstalääkäri, joka taas on murhaamassa anoppipuoltaan. Myrkyllä tällä kertaa vai? :D