40 päivää ilman hellyyttä
Puolisoni ei juuri koskaan ole ollut aloitteellinen fyysisen kontaktin suhteen. Asia on tietenkin vaivannut itseäni hyvin paljon, koska minun on vaikea pitää "näppejäni" erossa ihmisestä josta pidän.
Tämän logiikan kun kääntää toisinpäin>, minun on helppo pitää näppini erossa ihmisestä josta en pidä.
Siksi minusta tuntuu aina pahalta kun puoliso kömpii sänkyyn, eikä edes vahingossakaan koske minuun.
Toki olen monet vuodet itse koskenut, eikä tätä ole millään tavalla vastustettu.
Lapset kun alkavat olla aikuisia, tuntuu että olisi aika saada itsekkin rakkautta osakseen.
Olen miettinyt kuinka tätä "rakkautta" voi mitata tai testata. En usko, että meidän suhteessa sitä voi ainakaan puhumalla selvittää.
Jos kysyn asiasta, uskon saavani samat vanhat vakuuttelut "rakkaudesta". Tämä ei kuitenkaan riitä, koska teot ei puhu sen puolesta. Viittaan tässä alussa kirjoittamaani logiikkaan.
Teinpä testin, jonka olen joskus aikaisemminkin yrittänyt tehdä, mutta olen tuolloin itse ollut liian heikko, viedäkseni testin loppuun saakka.
Nyt olin entistä sisuuntuneempi tilanteeseen ja olin "tunteeton" loppuun saakka.
40 Päivää se kesti, ennenkuin puoliso aamulla otti ja rutisti itseään vasten kaikella voimalla.
Nyt vain mietin, että oliko se liian myöhäistä?
Kommentit (6)
Meillä samaa jatkunut monen monta vuotta eikä minua enää edes kiinnosta. En oikeastaan edes haluaisi että koskisi. arki sujuu ihan hyvin mutta tunteita ei kyllä enää ole.
40 - vuotta ilman rakkautta, jos ei lapsuusajan raiskauksia lasketa rakkaudeksi.
T. Kantasuomalainen
No mihin ratkaisuun olet päätymässä? Ilmeisesti sulla on vain yksi vaihtoehto.... hyväksyä tilanne ;)
Minä olen ollut n. 1000 päivää ilman edes suukkoa tai halausta sinkkuna.
Mies testasi sinua, mutta kesti vain 40 päivää. Kirjoittaa parhaillaan viestiä eri ketjuun tunnekylmästä vaimostaan.