Eikö matalapalkkanaiset tajua etuoikeuttaan?
Varma suojatyöpaikka, senkun menee ja tulee ja sunnuntaisin nostaa 175% palkkaa. Missä mättää? Ei vastuuta, ei pelkoa työn loppumisesta, ei seuraa työt kotiin.
Miksi valitatte?
T. Mies, yksityiseltä
Kommentit (6)
[quote author="Vierailija" time="13.09.2015 klo 10:20"]Varma suojatyöpaikka, senkun menee ja tulee ja sunnuntaisin nostaa 175% palkkaa. Missä mättää? Ei vastuuta, ei pelkoa työn loppumisesta, ei seuraa työt kotiin.
Miksi valitatte?
T. Mies, yksityiseltä
[/quote]
Eihän ne tajua. Siinähän se onkin.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2015 klo 12:06"][quote author="Vierailija" time="13.09.2015 klo 10:20"]Varma suojatyöpaikka, senkun menee ja tulee ja sunnuntaisin nostaa 175% palkkaa. Missä mättää? Ei vastuuta, ei pelkoa työn loppumisesta, ei seuraa työt kotiin.
Miksi valitatte?
T. Mies, yksityiseltä
[/quote]
Eihän ne tajua. Siinähän se onkin.
[/quote]
En ymmärrä valitusta ja suojapaikasta huutelya minäkään.
Ap ei taida tietää, miten paljon määräaikaisia työsuhteita matalapalkkaisilla naisvaltaisilla aloilla onkaan... Tästähän oli taannoin julkista polemiikkia, kun kunnat eivät palkanneet esim. päiväkoteihin vakkareita, koska tulee halvemmaksi katkaista määräaikainen työsuhde kesäksi kuin maksaa vuosiloman palkkoja.
Ap voi vaihtaa alaa, sittenpä eivät ole vaivana:
"Ei vastuuta, ei pelkoa työn loppumisesta, ei seuraa työt kotiin."
.