Voiko 35-vuotias olla tosissaan 22-vuotiaan naisen kanssa?
Siis että ei ole kiinnostunut pelkän seksin takia.
Kommentit (43)
Tietenkin voi. Miksi ei voisi? Itse voisin hyvin kuvitella olevani ja rakastuvani yli 10 vuotta vanhemman kanssa. Rakkaus ei katso ikää :)
"Ei" - Ja oliko sulla muuta perusteita... ? - Kyllä,myönnän, että itsellänikin on hieman nieleskelemistä kun parikymppiset likat "valitsevat" kumppanikseen itseään reilusti vanhemman kumppanin, mutta omalta osaltani se on kai pientä kateutta (miksi minä olen sinkku, kun ja mut kun,) mutta sinkkuuteni ei riitä peruteeksi sille, etteikö kaksi aikuista ihmistä voisi muodostaa paria/ ola suhteessa.. Ja mitä olen toisnaan kuunnellut +/- kolmekymppisten miesten juttuja niin kieltämättä ne on aika lapsellisia..
Jotkut saattavat ollakin, vaikea sanoa kun et kerro tapauksesta muuta kuin henkilöiden iät ja että ainakin toinen on nainen.
Totta kai voi. Kun minä olin 21 parikymmentä vuotta sitten, eräs kolmevitonen mies löi ansioluettelonsa käteeni ja sanoi, että tässä on sinun tuleva aviomiehesi. Oli ihan hyvä luettelo, mutta minä en arvostanut aivan noin suoraa lähestymistapaa mieheltä, jonka olin työn puolesta tuntenut noin viikon, joten annoin pakit. Hän kuitenkin piiritti minua pitkään ja lopulta tarjosi jopa rahaa. Ei siis seksistä vaan vaimoksi tulemisesta.
Oli niitä muitakin tuon ikäisiä, jotka olisin saanut varmasti maistraattiin asti. Minulle ei avioliitto kuitenkaan ole koskaan ollut mikään tavoite enkä missään tapauksessa rupeaisi puolituntemattoman sitoutumaan, joten olen antanut olla. Suunnilleen samat elämänkokemukset ja ikä ovat ainakin minulle sopivat lähtökohdat.
Tuon ikäiset voi olla hyvinkin samankaltaisessa elämäntilanteessa, eli siis esim suht hyvin kiinni työelämässä ja ehkä haaveilevat jo perheen perustamisesta. Joten miksi ei? Mitä itse kolmekymppisiä miehiä tiedän niin ei kaikki ole samalla tavalla kypsiä kuin vaikka nelikymppisinä aletaan olla vaan jutut on samaa tasoa kun parikymppisillä, elämän menokin. Sitten jos on nuori, parikymppinen nainen ja mies yli nelkyt niin alkaa olla jo eri tilanne, yli neljäkymppisellä voi mahdollisesti alkaa olla jo lapsentekoikä ohi kun parikymppisellä voi ne haaveet herätä vasta myöhemminkin. Lisäksi jos toinen vasta opiskelee tai aloittelee työelämässä ja toinen on jo paljon pidemmällä, haaveilee ehkä jo eläkkeestäkin, voi elämäntilanne ja ehkä maailmankatsomuskin olla turhan erilainen.
En tietenkään lähde tuomitsemaan minkään ikäisiä jos rakkautta löytyy, paitsi lapseen/teiniin sekaantujia en hyväksy. Mutta tuollainen kymmenen vuotta ja rapiat ei nyt tunnu omasta mielestäni kovin suurelta ikäerolta. Riippuu luonteesta ja tilanteesta.
[quote author="Vierailija" time="11.09.2015 klo 16:56"]"Ei" - Ja oliko sulla muuta perusteita... ?
[/quote]
'Ei' ei ole perustelu vaan vastaus esitettyyn kysymykseen.
Tottakai voi, mutta tällaiset +35-vuotiaat miehet, jotka seurustelevat 20-23v kanssa, ovat itse ikätovereihin verrattuna lapsellisempia.
Miehen täytyy olla aika lapselline, mun mielest
Minä olen 37 ja seurustelen 24-vuotiaan naisen kanssa. Ei minua kukaan ole lapselliseksi koskaan sanonut, enkä itseäni sellaiseksi koe.
Tyttö kyllä tuntuu selvästi nuoremmalta kuin itse olen, mutta niinhän seurustelukumppani aina joltain tuntuu. En näe perusteltuna lopettaa suhdetta vain ikäeron vuoksi, kun kumpikin siinä tahtoo olla.
Onko sillä niin väliä, mikä on normaalia ja mikä ei, jos kummallakin on hyvä mieli. Aikansa kutakin tai vaikka loppuun saakka. Mistäs sen suhteet aloittaessa tietää. Meidän suhdettamme on kestänyt kolme vuotta. Tyttö oli 21 ja minä 34, kun se alkoi.
Voi kuule kulta pieni, ainut syy miksi mies on kiinnostunut mistään naisesta ikinä on seksi
M34
[quote author="Vierailija" time="11.09.2015 klo 17:27"]
Voi kuule kulta pieni, ainut syy miksi mies on kiinnostunut mistään naisesta ikinä on seksi
M34
[/quote]
Monien kohdalla totta, itseni kohdalla ei. M35
Vitun Ikis. Ja vastailee oman aloitukseensa. Jälleen kerran
[quote author="Vierailija" time="11.09.2015 klo 16:46"]Tietenkin voi. Miksi ei voisi? Itse voisin hyvin kuvitella olevani ja rakastuvani yli 10 vuotta vanhemman kanssa. Rakkaus ei katso ikää :)
[/quote]
Samoin
Joo, mutta en ymmärrä miksi 22-vuotias haluaisi noin vanhan minkään muun kuin rahan takia.
N24
Tottakai voi, vähän liiankin tosissaan. Parikymppinen on alta aikayksikön paksuna ja se siitä huolettomasta nuoruudesta.
Voi. Tiedän monta. Tosi hyvin näyttää menevän.
Eihän tuo ole pahakaan ikäero!
Naiset kypsyvät aikaisemmin, ehkä tuolloin ollaan samalla aaltopituudella:) Ukkokaan ei vielä ole turjakkeeksi asti ehtinyt.
Olin 21 kun tapasin 33 v. Mieheni... Nyt 16 vuotta myöhemmin ollaan edelleen seksin takia yhdessä ;-)
Ei