Hei tajusinko mä poliittisen juonen. Kun en yleensä ymmärrä politiikasta mitään?
Eli ensin julkaistiin leikkaukset ja saatiin kansa suuttumaan. Ja perään turvapaikanhakijoiden kustannukset.
Kun suomalaiset muuten kiltisti ottais kaikki vastaan..
Kommentit (8)
Voi harmi, luulin nokkelaksi ideaksi :D
Aattelin kun tänään tuli kustannukset julki http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112745-ministeri-veti-esiin-laskelman-turvapaikanhakijoista-tama-voi-kuulostaa-kylmalta
Juoni upposi sinuun kuin vanhaan naiseen.
En tajunnut?
Mikä juoni? Väännä rautalangasta :D
Mä kuitenkin uskon tähän. Lyön vetoa et facebook seinälläni ainakin muutama myönteisesti maahanmuuttoon suhtautunut on vaihtanut leiriä. Tai uskaltaa nyt ääneen sanoa mielipiteensä.
[quote author="Vierailija" time="11.09.2015 klo 12:36"]En tajunnut?
Mikä juoni? Väännä rautalangasta :D
[/quote]
Eli kun ilmapiiri turvapaikanhakijoihin on myönteinen. Perussuomalaisten ajatusmaailma on kriittisempi. Ja kun ihmiset ovat sivistyneitä ja suvaitsevaisia ja hyviä niin kukaan ei uskalla sanoa ääneen ettei haluaisi lisää pakolaisia.
Nyt ihmiset suututettiin eilen ilmoitetuilla leikkauksilla ja tänään julkaistiin maahanmuuton kustannukset. Suuttuneet ihmiset kääntävät kiukkunsa maahanmuuttoon ja nyt sitä aletaan kritisoimaan julkisesti.
Et.