Minkä kokoinen cv saa olla siis kiloissa :)
Eli minkäkokoinen on hyvä toi tiedosto koko siis? PDFnä lähetän ja sen on kooltaan 2274kt onko se liian iso?
Kommentit (12)
mitä sä sinne oot laittanut kun on noin raskas?
CV:hän on melkeen pelkkää tekstiä, miten se voi olla noin suuri? Raamattu vie esimerkiksi noin 9 megaa. Melkoisesti tarinaa sinull :P
jos laitat mukaan kasvokuvan, pienennä se itse kuvanmuokkausohjelmalla, eikä "kulmasta vetämällä" wordissa. Koskee kaikkia tekstitiedostoja.
Kuvia sen vuoksi että olen valokuvaaja kuvankäsittelijä ja luovaihminen ja juu joudun hakemaan insinöörin hommia kun olen alalle kouluttautunut, mutta nyt sain sen pienentymään 961kt riittäiskö se? vai pitäskö olla alle 500kt
sen vuoksi että nyt on erottuva cv
ap
Valokuvaajan varmaan kannattaisi tehdä joku portfolio erikseen ja pitää cv erillään. Päälle parin megan cv voi olla puhelimen paskanetillä/softalla tuskallista aukaista.
Mäkin olen pitänyt cv:n ja kuvat erillään. Eli tärkeimmistä töistäni erikseen stailattu referenssilistaus valokuvineen ja cv ihan selkeänä tekstinä.
No joku pari megaa on nykypäivänä aivan tyhjän kanssa, joten en pahemmin edes välittäisi tuosta koosta.
[quote author="Vierailija" time="10.09.2015 klo 11:50"]
Kuvia sen vuoksi että olen valokuvaaja kuvankäsittelijä ja luovaihminen ja juu joudun hakemaan insinöörin hommia kun olen alalle kouluttautunut, mutta nyt sain sen pienentymään 961kt riittäiskö se? vai pitäskö olla alle 500kt
sen vuoksi että nyt on erottuva cv
ap
[/quote]
Cv:n pitäisi erottua asiasisällöllään ja hakemuksen/portfolion visuaalisuudellaan.
Mä pitäisin nuo kyllä kanssa erillään. Saat paljon paremmin kuvasi esiin jos et yritä ympätä niitä sinne cv:n sekaan.
Mitä helvettiä, vertasin kokoa 20 sivuiseen koulutyöhön ja se on vain 47kt? Mitä kaikkea sulla sielä oikein on