rv 32+ ja supistettu nyt tunnin?
Pitäisikö kohta soitella sairaalaan? Aiemissa raskauksissa ei ole supistettu ennen kun h - hetki koittanut? Ihan säännöllisesti tulee n 5min välein mutta vielä kestän kotona?
Kommentit (10)
Soita ja kysy miten pitää toimia. Sitä varten siellä on henkilökuntaa!
No ehdottomasti kannattaa käydä tarkistuttamassa tilanne. Oletko parasetamolia kokeillut?
T. Kätilö
No kyllä mä olisin jo soittanut synnärille, jos noilla viikoilla supistellut säännöllisesti, vieläpä suht tiuhaan tahtiin tunnin ajan.
Mulla tulee harjoitussupistuksia joka päivä, nyt vko 32 menossa. Tuntuu tosi tukalalta, tulee säännöllisesti, mutta eivät ole menkkakipuja (synnytys alkaa reisien polttelulla jne., ei ole sitä kipua), mutta vaaratonta.
Jos menet ajoissa, lapsesi keuhkot voidaan pelastaa vielä
[quote author="Vierailija" time="08.09.2015 klo 19:34"]Mulla tulee harjoitussupistuksia joka päivä, nyt vko 32 menossa. Tuntuu tosi tukalalta, tulee säännöllisesti, mutta eivät ole menkkakipuja (synnytys alkaa reisien polttelulla jne., ei ole sitä kipua), mutta vaaratonta.
[/quote]
Ei kaikilla ala reisien polttelulla. Mua sattui reisiin ekan kerran jälkisupistusten aikana, jokainen synnytyssupistus tuntui aivan pelkästään alavatsalla.
[quote author="Vierailija" time="08.09.2015 klo 19:38"]
[quote author="Vierailija" time="08.09.2015 klo 19:34"]Mulla tulee harjoitussupistuksia joka päivä, nyt vko 32 menossa. Tuntuu tosi tukalalta, tulee säännöllisesti, mutta eivät ole menkkakipuja (synnytys alkaa reisien polttelulla jne., ei ole sitä kipua), mutta vaaratonta. [/quote] Ei kaikilla ala reisien polttelulla. Mua sattui reisiin ekan kerran jälkisupistusten aikana, jokainen synnytyssupistus tuntui aivan pelkästään alavatsalla.
[/quote]
Joo, piti sanoa että _minulla_ synnytyskivut alkavat menkkamaisiella reisien polttelulla, ei ollut tarkoitus yleistää.
Varmaan kannattaisi soittaa...