Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko tällainen käden yöllinen särky johtua hermopinteestä?

Vierailija
05.09.2015 |

Olen siis aloittanut noin 1,5 kk sitten perhepäivähoitajan työn. Ennen tämän työn aloitusta käteni ei ole oireillut mitenkään. Ekan työviikon jälkeen on aina työpäivän jälkeisinä öinä käsi särkenyt. Olen havahtunut särkyyn yöllä 2-3 välissä ja särky kestää puolesta tunnista kahteen tuntiin. Säryn alkaessa käsi on ns. jumittunut nyrkkiin eikä sormia pysty liikuttamaan tai avaamaan nyrkistä, vaikka miten yrittäisi. Säryn loppuvaiheessa nyrkin saa auki, kun särky alkaa vähitelleen helpottaa. Käden heiluttalu auttaa jonkin verran, joskaan ei varsinaisesti poista särkyä.

 

Hoitolasten iät ovat nyt 11,5 kk, 1v 3 kk, 2v ja 3 v. Eli noita kahta pienempää joutuu siis melko paljon kanniskelemaan. Ensin luulin, että tuo särky johtuisi siitä, kun en ole tottunut tuohon kantamiseen, mutta nyt luulisi jo kropan olevan tottunut kun töitä on tehnyt noin 1,5 kk.

 

Sen verran googlettelin, että osittain nuo oireeni sopisivat hermopinteeseen, mutta ei ihan täydellisesti. Olen siis kyllä menossa lääkäriin tämän asian takia, mutta aika on vasta 3viikon päästä, kun tämä ei varsinaisesti ole ns. akuuttia, koska pystyn tekemään työni, vaikka joinain päivinä toki väsyttää, kun työt alkaa vaihtelevasti 6.15-7.15 niin välillä en enää voi jäädä nukkumaan säryn loputtua vaan on sitten vaan noustava ylös.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluat vaan sairaslomaa, kun et jaksa tehdä töitä!

Vierailija
2/2 |
05.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi varmaan, mutta voi se jotain muutakin olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yksi