Asutko 1950-luvun OKT:ssa? Kerro kokemuksiasi!
Mikä on yllättänyt positiivisesti, entä negatiivisesti? Mihin pitäisi varautua tällaisen vanhan okt:n hankinnassa? Kuluuko rahaa paljon ylläpitoon ja kunnostukeen? Jne, jne.
Kaikki vinkit ja kokemukset ovat nyt enemmän kuin tervetulleita!
Kommentit (4)
Asutaan kolmatta vuotta remontin keskellä. Hitaasti hyvä tulee ???
Enkä silti muuttaisi pois - viihdyn vallan mainiosti.
Mieluummin vanhassa kuin uudessa talossa!
talossamme on " henkeä" enemmän kuin yhdessäkään uudessa jukka-tai kastelli tai vastaavassa talossa. Olemme rempanneet n. 7 vuoden ajan,rahaa mennyt n. 3000e. siis itse tehty,muut paitsi sähköasennukset. Portaita uusittu,laajennus tehty,ikkunoita korjattu,pintaremonttia,ulkomaalaus,sauna,lattiat(osin) tehty,ymym. AIVAN IHANA ASUA!
JOnkin aikaa mietiskeltiin, mikä on remointointimme linja ja sitten päätettiin, että talo pidetään oikeana rintamamiestalona eikä aleta muuttamaan sitä modernimmaksi. Se olisi sitäpaitsi epätoivoinen projekti. Pidämme siis pohjapiirustuksen ennallaan, emme siirrä seiniä, emme vaihda ikkunoita.
Rintamamiestaloilla on omat nettisivut, käy siellä!
Rahaa ei paljoa kulu, jos ei itse halua korjata jotain koko ajan. Kiinteistövero tosi halpa, samoin lämmityskustannukset, meillä pystymuuri. Talo on ilmava, homehaittoja ei ole, pohjaratkaisu on hyvä ja selkeä, usein talot ovat kaksikerroksisia. tontit ovat isoja. Meillä ainakin ihana talo, jota en vaihtaisi uuteen!