Onko Stubb oikeasti noin tyhmä?
"Jos täältä voi ostaa, niin totta kai pitää myös rajan toiselta puolelta voida ostaa, ulkoministeri Alexander Stubb"
Miksi ihmeessä Stubb kuvittelee, että jos Suomi jostain käsittämättömästä syystä sallii venäläisten ostaa tontteja mistä vaan, niin Venäjä olisi jotenkin velvollinen tekemään samoin? Kyllä on tyhmä mies.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011011212996697_uu.shtml
Kommentit (5)
Miksi aikanaan sallittiin EU:n ulkopuolisten oikeus ostaa vapaasti maata Suomesta? Ei EU tällaiseen pakota, Suomen oma moka.
Oikea menettelytapa olisi tietysti ollut alusta asti neuvotella vastavuoroisuudesta: Kysyä Venäjältä, että kiinnostaako tonttien ostaminen ja pistää ehdoksi vastavuoroisuus. Mutta kun suomalaispoliitikot on niin saakelin tyhmiä, että pitää aina nolona hävetä.
Oikea menettelytapa olisi tietysti ollut alusta asti neuvotella vastavuoroisuudesta: Kysyä Venäjältä, että kiinnostaako tonttien ostaminen ja pistää ehdoksi vastavuoroisuus. Mutta kun suomalaispoliitikot on niin saakelin tyhmiä, että pitää aina nolona hävetä.
Mikseivät pistä saman tien jäihin tonttien ostaminen täältä jäihin jos kerran naapuri ei pelaa samaa peliä.
Mua välillä sieppaa niin hirveästi suomalaisten tyhmyys, eikä sitä kohenna mitkään pisat eikä muut.
Vastaako esuskunta kansan mielipidettä, kun Stubb painostaa äänestämään tasa- arvoisen avioliiton puolesta omiaan ja samalla vähän muitakin? Ei valtiomiesnäkemystä ollenkaan. Tyhmä mies.
pompottamaan naapureitaan. Se on nähty aina ja se näkyy edelleen. Jos ei muuta niin laitetaan kaasuhanat kiinni.
Ja jokainen maa määrää itse, mitä se sallii ja mitä ei salli. Tottahan Stubb tämän tietää.
Ehkä jutun pointti on siinä, ettei Stubb niele asiaa nöyrästi kuten on totuttu, vaan uskaltaa ihmetellä aidosti ääneen.