Joulubudjettinne?
meillä jouluruokiin n.500€. Lasten lahjoihin 300€ ja sukulaisten lahjoihin 200€. Eli n.1000€. Ollaan nelihenkinen perhe.
Kommentit (19)
jouluruokiin menee ehkä parisataa euroa, kuuseen parikymppiä, lahjoihin kait yhteensä 150e.
Kaksi lasta ja kaksi aikuista.
Perheen lahjoihin ehkä 30e nuppi eli yhteensä joku 300 euroa. Sisältää lahjat siis mun vanhemmille ja 4 sisarurkselle, meidän lapselle ja miehelle.
Jouluruokiin ei kauheasti mene, syödään aaton ruuat mummolassa. Kotiin ostetaan joulun pyhiksi omat laatikot, salaatit ja kinkku. Näihin menee korkeintaan 100 euroa, varmaan paljon vähemmänkin.
Kuusi ostetaan jostain bauhaussista, se ei maksa varmaan kun kympin.
Ruoat (leivonnaiset ja joulusuklaat huomioiden) noin 200€.
Lasten (2kpl) lahjoihin n. 300€. Mun ja miehen toisillemme ostamiin lahoihin 100€. Kummilasten lahjoihin 150€. Muihin lahjoihin 150€.
Eli 700€ noin äkkiseltään laskettuna, mutta kyllähän tuo budjetti taitaa aina ylittyä. Ehkä 1000€ voi olla lähellä totuutta. Mutta esim. nuo ruoat on sellaisia, että ainakin viikko eletään sillä 200€:lla, joten normaalista budjetista eroa ehkä 50€. Mun mielestä jouluruoat on halpoja.
20e kuusesta eli eiköhän samalla rahalla tänäkin vuonna saa.
ja leivonnaisiin myös. Saadaan äidiltäni ja anopilta valmiina laatikot, rosollit, perunat ja kinkkua. Itse ostetaan vaan glögit ja jouluhedelmät ja suklaat.
Lahjoihin menee varmaan noin 1000 euroa minulla pelkästään, miehellä ehkä vain jotain 500 euroa. Kukat sun muut päälle, niin joulu vie meillä semmoiset 2000 euroa, kuten aiemminkin.
Ruokiin menee vielä noin 150-200e. Lahjoihin joku 1500e. Kaikkien lahjat. 8 lapselle ja saman verran aikuisten lahjoja.
= veronpalautus, sukulaisnaisille olen ostanut kaikille merkkikäsilaukut etukäteen
tällaisissä meillä ei yleensä ole edes mitään budjettia, ostetaan ja hankitaan se mitä halutaan ja tarvitaan.
budjettia. En ole koskaan miettinyt asiaa.
budjettia. En ole koskaan miettinyt asiaa.
Oikeastaan ekaan kertaan törmäsin tälläiseen asiaan.Fiksua varmastikin mutta ei meillä mitään budjettia ole lahjoihin,ruokaan tai jouluun ylipäänsä.Siihen menee mitä nyt meneekään. :)
kokki,tarjoilijat hovimestari, joulupukki, taustamusiikkibändi, eli henkilöstökulut noin 6000 euroa joululisineen.
ruoka, juomat ja koristelu noin 4000 euroa.
Lahjoihin 3000-20000, riippuen fiiliksestä.
Olemme neljähenkinen perhe
siksi en laske jouluruokien hintoja. Lahjoihin menee ensin 500 e ja sitten juuri ennen joulua innostun ja lopulta 2000 e on pieni summa, lapsia on 3.
ei mitään kun mennään vanhemmilleni. Lahjoihin menee jonkin verran kun ostetaan 10 lapselle ja neljälle aikuiselle.
Haluaisin skipata koko joulun. Ärsyttää taas käyttää joka viikonloppu kaupoissa pyörien ja miettin mitä ostaa kenellekin.
ilmasta ruokaa vanhempienne luo. Maksaisitte osan syömisistänne aikuiset ihmiset. Tavatonta!!
meillä jouluruokiin n.500€. Lasten lahjoihin 300€ ja sukulaisten lahjoihin 200€. Eli n.1000€. Ollaan nelihenkinen perhe.
Miten voi mennä noin paljon ruokiin??
ilmasta ruokaa vanhempienne luo. Maksaisitte osan syömisistänne aikuiset ihmiset. Tavatonta!!
En pidä yhtään jouluruuista, joten joulupäivät olen dieetillä ja syön sen verran vain mitä kohteliaisuus vaatii. Lisäksi vien toki ruokaa vanhemmilleni, kahvia, suklaata jne.
Olettepa köyhiä.
Meillä 5000e ja kaksi aikuista, yksi lapsi.