Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kun seksi sattuu

Vierailija
26.12.2010 |

Erinäisistä syitä ei ole paljon seksielämää enää viime vuosina ollut ja sitäkin vähentää nykyään se, että yhdyntä sattuu säännöllisesti ja jälkeenpäin alapää on kipeä ja arka, lähes kirvelevä päiväkausia. Näin vaikka olisin ihan kosteakin. Syön pillereitä, mutta alunperin ne eivät aiheuttaneet mitään tällaista.



Onko kenelläkään samaa ongelmaa? Mitä ongelmalle voisi tehdä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuivuuden takia, gyne tosin ehdotti estrogeenipuikkojakin.



Voi myös olla hiiva tai bakteerikasvuston häiriö. Nekin voi aiheuttaa yhdynnän aikaista kipua.



Kun aloin seukata nyk miehen kanssa, meni varmaan 2-3v ennenkuin saatiin seksiongelmat ratkaistuksi. Ensin tuli se kuivuus pillerien kanssa. Se muutama kk meni kierteessä virtsatieinfektio-hiiva-virtsatieinfektio-hiiva.



Vaihdoin kierukkaan, tuloksena bakteeritulehdus. Hoidon jälkeen oli vähän aikaa seesteistä, kunnes hiiva alkoi vaivata joka toinen kuukausi.



Sitten tulin raskaaksi ja hiiva paheni. Sain keskenmenon ja pitkä jälkivuoto vaivasi. Jälkivuoto loppui ja taas ajoittain hiivaa.



Tulin raskaaksi. Koko raskauden ajan limakalvot tosi arkoina. Synnytyksen jälkeen limakalvot kuin paperia, auts auts auts. Kävin papassa kun vauva 4kk, bakteeritulehdus, hoidettiin.



Sitten alkoivat kuukautiset, kun vauva 7-8kk.



Sen jälkeen ei mitään ongelmia. Ei yhtään mitään. Harrastamme kieltämättä vähemmän seksiä kuin suhteen alussa, mutta muutaman kerran viikossa kuitenkin. Joka tapauksessa on ollut jo pitkään kiva, kun ei tarvitse koko ajan vääntää hiivalääkkeiden tai muiden kanssa.



Ilman yhdyntöjä mulla ei hiivaa ole juuri lainkaan. Hiivaoireet yleensäkin tulevat mulla oviksen jälkeen tyypillisesti, jos oviksen aikaan on enemmän seksiä. Mies kyllä on hygieeninen eikä käy vieraissa. Eikä hiivaa ole pitkiin pitkiin aikoihin nyt ollutkaan.



Se kierre vaan jotenkin alkoi siitä, kun aloimme seurustella vakkaristi ja otin ne pillerit. Yhdyntä todella sattui! Myöhemmät hiivat oli onneksi vain parin päivän kutina ja yleensä voiteella selätettävissä, mutta ikävää sekin oli. Yhdynnän epämukavuudesta sen ekana huomasi ja saihan mieskin jotain oireita, punoitusta ja arkuutta.



Vierailija
2/5 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut lääkkeet (ei voide eikä puikot) ei poista tätä ongelmaa, vaan se palaa aina, joka yhdynnän jälkeen. Kierukkaa en haluaisi, en luota sen ehkäisytehoon ja pelkään kuukautiskipuja, jotka muutenkin on aika hurjat (ja viime vuosina pahentuneet, vaikka syön pillereitä). Miten sä kakkonen pääsit siitä hiivasta eroon sitten? Ihan vaan kuukautisten alkamisen myöstä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On semmoisia emätinpuikkoja, jotka eivät ole hiivasienilääkkeitä, vaan auttavat tasapainottamaan emättimen ja limakalvojen pH:ta. Niistä on ollut apua ainakin minulle. Ulkoisiin paikkoihin olen käyttänyt intiimialueelle suunniteltua hoitavaa voidetta, joka siis ei ole hiivasienilääkevoide. Olen myös ostanut kaupasta kreikkalaista jugurttia ja sivellyt sillä alapään. Näillä konsteilla ainakin minä olen saanut avun.



Uimassa ei kovin usein kannata käydä ja jos käy, niin pulahtaa veteen vain hetkeksi. Uimalan vedessä lilluminen saa limakalvot todella kipeiksi.

Vierailija
4/5 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kunnolla ihan vaan vedellä. Eli ruuttaan suihkulla vettä sisuksiin ja sitten saan spermat kunnolla ulos. Ei tule hiivaa. En usko että miehellä on hiivaa, mutta tuo sperma emättimessä aiheuttaa mulle hiivan ja huuhtelu auttaa.

Vierailija
5/5 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytin kyllä niitä Lactal-puikkoja ja sitten voidetta, jos kutisi. Mulla melkein aina oli hiivaoireita sen jälkeen kun ovis ohi ja kuukautisia odotellessa. Sitten ekat 2 viikkoa kierrosta ei oireita, mutta taas vikat pari viikkoa oireiden kanssa.



Itselläni ei onneksi kuukautiskipuja ja on sen kuparikierukan teho kummiskin 96%, eli aika hyvä.



Olen nyt taas raskaana ja ihme kumma, ei tosiaan mitään hiivaa, ei yhdyntäongelmia, ei mitään. Suunnitelmana vasektomia vauvan syntymän jälkeen, eipähän tarvi enää pillereillä tai kierukalla pelata.



Tsemppiä yhdyntäkipuihin :/ ne on kurjia ja mä aloin jo miettiä kaikenlaisia korvienvälin vaihtoehtoja, kun ei sitä enää edes uskalla haluta, jos ajatuskin seksistä on auts.



2.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kuusi