9 vuotias poikani löi minua päähän
suutuspäissään, koska kännykkänsä ei toiminut ja yritin auttaa häntä.
Raivostuin, raahasin hänet huoneeseensa ja otin pois tabletin ja pleikan. Määräsin hänet arestiin ja huusin hänelle, että ei enää koskaan lyö minua!!!
Lisäksi uhkasin olla yhteydessä hänen opettajaansa. Koko ensi viikko poika on kotona ilman puhelinta, pleikkaa ja tablettia. Ei saa mennä ip kerhoon.
Mitä ajatuksia?
Olen vihainen ja pettynyt, koska en osannut olla huutamatta.
Kommentit (29)
Niinpä, et olisi missään tapauksessa saanut raivostua ja korottaa ääntäsi, vaan korkeintaan hieman heristää etusormea ja sanoa että 'et nyt viitsis Romeo Napoleon lyödä äitiä'. No ehkä ensi kerralla sitten.
Miten poikaa auttaa olla pois koulusta? Kyllä nyt kouluun pitää silti mennä, mutta sieltä suoraan kotiin ja ilman noita vempeleitä.
Miten tässä olisi pitänyt menetellä? Hän on useasti ärsyyntyneenä mätkinyt ja töninyt minua. Muistelen J. Sinkkosen sanoneen, että vanhempien ei tule antaa lasten lyödä itseään. Muuten lapsi on minun pieni rakas, hyvin empaattinen yleensä, jolle pitää lukea illalla sängyssä satuja, mutta tämä töniminen ym... Ollessaan alle kouluikäinen tykkäsi leikkiä paljon nukeilla ja kotileikkejä, mutta on myös innostunut sotaleikeistä, majoista, tetsaavat poikien kanssa ja rakentelevat kaikenlaista. On hyvä harrastuksessaan -melkein paras joukkueessaan ymym..
-ap
Minun tyttö lyö mua. Valitettavasti.
Hölmöä uhata opettajalla. Eikö sinulla ole itselläsi mitään valtaa lapseesi nähden. Lapsesi kuuluu kunnioittaa sinua ilman opettajiakin. Opettajan kuuluu opettaa lastasi ja sinun kasvattaa hänelle kunnon tavat.
Miksi se pieni rakas 9 vee on edelleen ip:ssä?
Raivostunen lapsen lähelle ei kannata työntää naamaansa. Sieltä nimittäin lentää iskuja. Primitiivinen reaktio.
Poika löi suuttuessaan, sen jälkeen sinä raahasti ja raivosit ja laitoit ison pinon rangaistuksia... ja opella uhkasit, ok., miten se tähän liittyy????
Pahoin pelkään, että teillä mennään vain ja ainoastaan pahempaan suuntaan.
[quote author="Vierailija" time="04.05.2014 klo 18:11"]
Miksi se pieni rakas 9 vee on edelleen ip:ssä?
[/quote] väännetäänkö se sulle rautalangasta? siksi koska tokaluokkalainen(näin oletan) on viellä liian pieni olemaan monta tuntia iltapäivällä yksin kotona... tai kenties ei menekkään kotiin.
8 : Uhkailin. Ja miksi en kertoisi myös opelle että täällä on käytös ollut mitä on ja että tällästä kuuluu. Opella on nimittäin merkitystä, tiedän sen. Ja tuntuupa kovasti haittaavan poikaa - ainoa asia josta hän on huolissaan, että laitanko viestiä! Ja aion laittaa. Tää tölviminen loppui nyt. Me aikuiset hoidamme homman sopivassa kontekstissa.
ap
voi teitä nykyajan vanhempia! auktoriteetti ja lapsen kasvatus täysin hukassa. lapsi tarvitsee rakkautta ja rajoja joista pidetään kiinni. ei ole lapsen vika jos ottaa kotoa mallin lyömiseen.
Mutta vastaatko myös että miksi pojan pitää olla viikko pois koulusta tämän takia? Jöödö jälkeen tehtävistä ym. Eikö aresti ole sitten kotiajalla eikä sitä että ei päästetä edes kouluun.
No älä vaan laita viestiä koska teidän päälle se kääntyy. Tekee vielä ls-ilmoituksen teistä koska kukaan perheen jäsenistä ei saa olla vaarassa. Teidän kasvatuksen piikkiin se kuitenkin menee.
Mulla samanikäinen poika ja kyllä on lyönyt minua, kun raivostuu. Ei edes jälkeenpäin muista asiaa ja kyllä on tehnyt mieli käräyttää lapsia, mutta vanhemmathan siitä ongelmiin joutuu ja kaiken mailman ravaamisiin kyttäyksineen.
Loukkaa kyllä pahasti ja löi mua imurin varrella käteen ja kyllä sattui tosissaan.
Aika paha että 9 v lyö. Rakkaus ja rajat. Mitä on jäänyt tekemättä? Onko aikaa lapselle?
15: ei tietenkään ole poissa koulusta, miten niin? Menee kouluun, mutta ei mene ip kerhoon pelailemaan. Siis että ensi viikon poika on kotona ilman elektroniikkaa. Koulussa käy, mutta kotona odottaa karu totuus ilman viihdettä.
ap.
15: ei tietenkään ole poissa koulusta, miten niin? Menee kouluun, mutta ei mene ip kerhoon pelailemaan. Siis että ensi viikon poika on kotona ilman elektroniikkaa. Koulussa käy, mutta kotona odottaa karu totuus ilman viihdettä.
ap.
[quote author="Vierailija" time="04.05.2014 klo 18:43"]15: ei tietenkään ole poissa koulusta, miten niin? Menee kouluun, mutta ei mene ip kerhoon pelailemaan. Siis että ensi viikon poika on kotona ilman elektroniikkaa. Koulussa käy, mutta kotona odottaa karu totuus ilman viihdettä.
ap.
[/quote]
Aaa. Tajusin tuon aloituksen lauseen väärin. Pahoittelut.
Hyvä! Jos tällaiseen asiaan ei heti puututa napakasti, voi lapset ja nuoret olettaa, että on ok suuttuneena ja ärsytettynä käyttää fyysistä voimaa.