Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ruokia ostaisitte kahdeksi viikoksi 40€

Vierailija
04.05.2014 |

Reseptejä saa myös laittaa. Yhdelle ihmiselle. Ei allergioita. Kaapista löytyy sämpylätarvikkeet, kahvia, öljyä, margariinia, makaroonipussi ja nuudelipaketti.

Kämpästä löytyy pieni pakastin.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyiskö muita vinkkejä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaalilaatikko on täyttävää ja halpaa! samoin kasviskiusaukset, -pihvit, -keitot yms. makaroonilaatikkoakin voi jatkaa kasviksilla/sienillä jolloin tulee täyttävämpää.

aamupalaksi kaurapuuroa.

Vierailija
4/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mitä vaan. Tolla rahalla saa yhdelle ihmiselle hulppeet safkat, jos vaan ei osta mitään valmista, vaan tekee ruuat itse.

Vierailija
5/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.05.2014 klo 17:16"]Ihan mitä vaan. Tolla rahalla saa yhdelle ihmiselle hulppeet safkat, jos vaan ei osta mitään valmista, vaan tekee ruuat itse.

[/quote]

hulppeet safkat??? No eipä tolla hedelmiä ainakaan ostella. Mulla menee viikossa helposti toi summa, ja puolet siitä koostuu jo hedelmistä. Enkä tod syö hulppeasti.

Vierailija
6/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

-pussillinen soijarouhetta n.2,50e

-kaurahiutalepaketti n.60senttiä

-4 pussia makaronia yhteensä n.1e

-kananmunia 10kpl paketti n.1,50e

-pakastevihanneksia (vaikka herne) n.1,60e iso pussi

-keittojuureksia alle euron pussi

-perunoita n.0,80e kilo

-porkkanoita n.1e kilo

-näkkileipää eurolla paketti

-riisiä (jos haluat hyvää esim.thai niin noin 2,50e kilo, halvempaakin löytyy)

-sipulia 500g alle euron

-edullisia hedelmiä esim.banaania 1,19e kilo

Nämä voisit ostaa nyt. Noihin menee reilu 13e (jos käyt lidlissä)

 

Soijarouheesta teet makaronilaatikon, jota syö pari päivää. Voit tehdä siitä myös makaronia ja kastiketta, perunaa ja kastiketta yms. Soijarouhe on käytössä tosi edullista ja se ei mene myöskään vanhaksi kovin äkkiä

 

Helppo resepti, johon tarvit riisiä, sipulia, perunaa, herneitä 

 

keitä riisi. Kuumenna paistinpannulla öljy ja lisää silputtu sipuli, paista reilun minuutin, lisää pieniksi kuutioidut perunat, paistele hetken ja lisää herneet. Sekoittele ja lisää hieman vettä. Kastike on valmis kun perunat kypsät. Syö keitetyn riisin kans. Hyvää, halpaa ja helppoa

 

Kananmunia voi paistaa/keittää kasvisruoan lisukkeeksi. Näkkäri on hyvä, koska ei mene vanhaksi ja jos ei aina jaksa leipoa leipää. Leivo tosiaan kun on tarpeet, lämmin leipä täyttää kummasti

 

Sulle jää sitten vielä rahaa niin voit hakea toiselle viikolle ruokaa taas ja osta samoja, paitsi riisiä, makaronia ja soijarouhetta ei tarvi. Ei ehkä myöskään perunaa ja porkkanaa. Jotain hedelmää kannattaa aina olla, esim.syöt yhden päivässä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta nyt ainakin tummaa riisiä ja papuja. Pakasteeseen herne-maissi- paprikaa ja pinaattia. Tummasta riisistä saat yksistään jo hyvän sapuskan kun lämmität papuja öljytilkassa ja tomaattimusrskassa, maustat ja kaadat keitetyn riisin poäälle, nam. Samaisesta  riisistä saat sitten risoton lisäämällä joukkoon em pakastevihanneksia, pinaattia ja vähän broileria.

Tässä nyt tällaiset vinkit...

Vierailija
8/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niitä hedelmiä tarvitse ahmia. Kohtuus kaikessa. Omenoita ja banaania saa halvalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta paketti punaisia linssejä. Siitä saa meidän 5 hengen perheellekin jo ainakin 3 ruokaa, ja ravintoarvo on hyvä. (Paketti maksaa noin 3,5 euroa.) Linsseistä saa erilaisia patoja, kun mukaan panee sipulia ja porkkanaa (edullisia).

Vierailija
10/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Papuja, kikherneitä, linssejä (ei säilykepurkeissa, vaan kuivattuina. Käsittely pussin ohjeen mukaan.), kaupan halvinta tomaattimurskaa, sipuleita, valkosipulia, juureksia, kaalia/ kaaleja, sitruunaa, tarjoushedelmiä. Jos aamukahvi- ja leipätilanne ok, jatkaisin ostamalla jauhelihaa/ naturelli-broileria. Tilanteen mukaan varmistaisin, että eivät ole olleet pakastettuina ja pakastaisin, jos on mahdollista (ei taida ap:llä olla). Muussa tapauksessa valmistaisin saman tien ruuaksi, pakkaisin tiiviiseen purkkiin ja säilyttäisin jääkaapissa, söisin muutaman päivän sisällä pois. 

Jotain luonnonjugurttia ostaisin myös, tai viiliä. 

Leivän päälle kurkkua, tomaatteja, hummusta (kikherneistä), salaattia. Ap:n tilanteessa monikäyttöisempiä ja siksi taloudellisempia ostoksia kuin juustot tai leikkeleet. 

Kananmunia ostaisin myös, tekisin espanjalaista munakasta ylijääneistä keitetyistä perunoista + sipulista, keittäisin/ tekisin uppomunaa aamupalalle. 

Purkkitonnikalaa ostaisin myös. Siitä, sipulista, valkosipulista, tomaattimurskasta ja mausteista saa haudutettua ihanan kastikkeen pastalle tai riisille. Ylijääneen soosin voi laittaa vaikka uunijuuresten päälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu varmaan mistä tykkäät. :)

 

Itse tekisin "pääruuaksi" esim. jauhelihamakaronilaatikkoa, keittoja ja ostaisin kanankoipia, joista ekana voisi syyä koiven riisin kanssa ja kahdesta muusta repisi lihat ja tekisi kasvisten kanssa kanakastiketta, josta syö vielä pari-kolme päivää. Riippuen niiden kasvisten määrästä.

 

Ja mulle olis myös must saada vihersalaattia.

 

Aamupalat ja välipalat sitten oman maun mukaan. Munaa, puuroa, halpaa jogurttia, banskua, ruisleipää ja kinkkua, kasviksia.

 

Pitäisi riittää, jos ei lähde hifistelemään.

Vierailija
12/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

syö vain keittoja, leivo leivät ja kasvata itse vihannekset ja hedelmät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
04.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herneet maksaa 50cent/pussi. Tulee kattilallinen hyvää keittoa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kolme