Paavi: Vapaaehtoisesti lapsettomana on mukavaa ja huoletonta
"This culture of wellbeing … convinced us it's better not to have children. It's better! That way you can see the world, go on holidays; you can have a house in the country and be carefree," he said. "Maybe it is better, more convenient, to have a little dog, two cats; and the love goes to the two cats and the little dog," he said.
http://www.theguardian.com/world/2014/jun/03/pope-tells-couples-have-children-not-pets
Vaikka olen ateisti enkä sinänsä kiinnostunut Franciscuksen seuraajilleen antamista elämänohjeista, tässä kohtaa on kyllä helppo olla hänen kanssaan samaa mieltä. Tosin viesti ei kyllä tainnut olla ihan se, miten tuon voi tulkita... Lopulta paavi haluaa ihmisten pilaavan onnellisen avioliiton lapsilla, jottei sitten olisi myöhemmin yksinäinen ja katkera.
Välttämätön johtopäätös: paavi lukee Aihe vapaata!
Kommentit (6)
[quote author="Vierailija" time="06.06.2014 klo 16:24"]
Eikös paavi itsekin ole VELA?
[/quote]
Haha, enpäs tajunnut tuota. Tosin onko se enää vapaaehtoista, jos Jahve käskee? -ap
Eikö paavien pidä olla selibaatissa? Miten sillä edes voisi olla lapsia :D. Korjatkaa toki, jos puhun paskaa.
Pitää elää. Ei saa mennä naimisiin eikä tietenkään harjoittaa esiaviollista seksiä. Frank on siis melkoinen parisuhdeasiantuntija.
No minusta on ainakin "parempaa ja kätevämpää", kun on varaa asua hyvin ja voi pitää lemmikkejä. Kaikki kun ei niitä lapsia kaipaa. Symppasin kyllä ennen Frans-paavia, mutta tämä kyllä muistutti, että katolinen on aina katolinen.
Eikös paavi itsekin ole VELA?