Kokemuksia Caritas-säätiöstä?
Kommentit (15)
Caritas on maailmalla roomalaiskatolinen erittäinen suuri avustusjärjestö. Kuulin vasta nyt, että Suomessa luterilaisen kirkon piirissä on otettu nimi käyttöön myös yritysmaailmassa. Mielestäni epämiellyttävä tilanne. Koska ne perustaa Punaisen Ristin uudestaan?
Älä mene, jouduin Caritaksella työpaikkakiusatuksi. Eivät arvostaneet työpanosta ja tehokkuutta.
En suosittele Caritasta. Töitä saat tehdä niska limassa mutta palkka ei kohtaa työn määrää. Vajaalla töitä tehdään. Esimiehet siirtää omia töitä hoitajille, vedoten omiin kiireisiin. Uusia työntekijöitä kiusataan ja esimiehet ovat kiusaajien puolella. Joka paikasta löytyy yksi työntekijä jolle esimies kertoo kaiken, jopa ne salassa pidettävät asiat.
Surkea palkka työn raskauteen nähden.
Erikoista että jos yhdessä yksikössä on kiusaamista, matalaa palkkaa jne. Työsyrjintää on koko firma huono. Vaikka minäkin olen kokenut huonoa työilmapiiriä olen aina ajatellut asian sen hetkisen työyhteisön (siellä olevat työkaverit tai pomon) ongelmaksi, en koko firmaa leimaa automaattisesti huonoksi. Olen useimmiten vain äänestänyt jaloillani ja vaihtanut firmaa.
Toki jos on ottanut puheeksi työnantajalle aiheellisia epäkohtia ja ta ei niihin reagoi on se suurempi ongelma. Sen jälkeen yhteydenotto työpaikan luottamusmiehelle sekä ammattijärjestölle ja jos kyseessä on asiakkaita kohtaan ongelmia sos.-ja terveysalan firmoissa on otettava yhteys Valviraan.
Minä en usko tuon tapaisia kommentteja ennenkuin kyseessä on KOKO Suomen esim. Caritasta tai muuta firmaa koskeva " joukkosyyte".
Ihmisten pitäisi ymmärtää vastuunsa jos menevät haukkumaan entisiä tai nykyisiä työnantajia.
Tehkää ensin edellä mainitut yhteydenotot ja avatkaa suunne firman ja asioiden ajajien suuntaan ennenkuin läyhäätte täällä yksittäisistä firmoista.
Omaiseni on Caritaksen hoivakodissa ja en voi suositella. Hoitajat valittavat kokoajan kun on niin kiire, eikä ennätetä tehdä asioita ns. ajallaan. Lisäksi painostavat vanhuksia muuttamaan yksiköistä toiseen ilman ilmoitettua syytä!? On tullut myös näin omaisena kutsuja hoitapalavereihin/lääkärikäyteihin, joita ei koskaan olekkaan, eli turhaa juoksuttamista kun palaveri peruuntuu, mutta niistä ei viitsitä ilmoittaa. Eli esimiestoiminta Caritaksella todella ala-arvoista.
Tämä kokemukseni on parin vuoden takaa rovaniemeltä. Ei anneta asua sopimuksen mukaisesti ja koko ajan tilataan päivystys käyntiä vaikka ei ole tarvetta. Irtisanotaan vääriä asukkaita. Ei kannata muuttaa ikinä ja ottakaa pois omat lapsenne. Caritas on muka keskellä elämää. Ei ole kerta ei voi kuunnella ja ottaa tosissaan mitä sanotaan. Heitetään vaan ohi korvien kaikki asiat. Ei uskota vaikka asukas olisi kuinka oikeessa omasta tilastansa. Ei kuunnella riita tilanteessa kaikkia osapuolia. Ei kysytä edes haluatko kaverit pois asunnosta ja olla rauhassa jos on kavereita kylässä. Annetaan vaan ilman mitään syytä irtisanominen asukkaalle ja ei pietetä sopimuksen mukaisia palavereita ennen irtisanomisia. Vääristellään totuutta koko ajan.
en suosittele omaisille .täällä ei omaisia ennätetä hoitaa .koko ajan kiire ja minimitasolla mennään .
Töissä olen sh, ja loppuunpalamisen partaalla valitettavasti. Asiakkaat hoidetaan kyllä hyvin, työkaverit on ihania, ja muut sh:t kyllä pyrkii helpottamaan minun taakkaa minkä voi, mutta työtaakka on liian suuri yhdelle ihmiselle, jos meinaa asiakkaiden asiat hoitaa kunnolla, että myös jatkumo toimii lääkkeiden ja muutosten suhteen. Hoitajien vaihtuvuus on liian suurta, sillä palkka on liian huono työmäärään nähden. Olen kesätyöläinen, ja olen määräaikaisen sopimuksen loppuun asti sekä teen parhaani, mutta valitettavasti en voi jatkaa tässä paikassa yhtään sen pitempään. Pitää energiaa jäädä myös muulle elämälle, että ei kotona vaan makaa raatona sohvalla sen, minkä taapero antaa. Olen tämän kesän aikana ollut enemmän loppu kuin koskaan ennen töissä, eikä se johdu siitä etten osaisi hommiani. Liika vaan on liikaa.
Harmittaa eniten asiakkaiden puolesta, haluaisin heille jatkuvuutta ja että samat tutut hoitajat hoitaisi, vaan työntekijöitä irtisanoutuu jatkuvasti. Miksi organisaatiossa ei herätä tähän ja tehdä asioille jotain, sitä ihmettelen? Eihän se nyt voi kovin hyväksi olla, jos työntekijät ei pysy.
Jatkuvasti sinne haetaan uusia työntekijöitä kun entiset ei pysy. Liian vähän henkilökuntaa. Surkea palkka. Toki on yksikkökohtaisia eroja. Oon itse tehny keikkaa 4 eri yksikössä. Vielä aattelin kokeilla yhdessä pienehkössä yksikössä jos siellä ois inhimillisempää.
Hah, Caritaksella esimies korottaa jatkuvasti ääntä ja huutaa meille työntekijöille ja jopa muistisairaille vanhuksille. Kyllä on ihan kohtuutonta olla minimi TES palkalla töissä kun työpäivinä kiire ja vielä palkaksi saa omalta esimieheltäkin huudot. No hakemus vetämässä jo muualle.
Vankienhoitolaki:
"Vankeja pitää kohdella oikeudenmukaisesti ja ihmisarvoa kunnioittaen."
Samaa pykälää ei ole vanhustenhoitolaissa, lähimmäs oli sellainen pykälä kuin:
"Tarpeenmukainen hoito annettava."
Tätähän Caritas hoitaa parhaalla mahdollisella tavalla kun työtekijät ovat niin kiireisiä ja alipalkattuja etteivät ennätä hoitaa jokaista. Eikä ole niin justiinsa jos vanhus ei pääse puoleen vuoteen ulos, kuolee makuuhaavoihin tai makaa paskaisissa vaipoissa kunhan omaiset eivät näe.
Hdl,n omistama caritas. Näin keikkalaisena monesta yksiköstä kokemusta. Pääsääntöisesti kivoja yksikköjä paitsi puolivälikankaalla oleva Teeri. Vanhuspaikka jossa osa työntekijöistä käyttäytyy törkeäsi vanhuksia ja uusia työntekijöitä kohtaan. Omaisille ollaan mielin kielin mutta kun ovi menee kiinni niin siihen loppuu. Kiroilua, vinoilua, ivaavaa naurua. Vanhukset ei kykene puolustautumaan. Kaikki hoitajat jotka asian tuo ilmi savustetaan ulos tai lähtee. Ihan alkuperäiset työntekijät kyseessä.
Millainen on caritaksen kotihoito? Onko jollain kokemusta??
Uppia!