Kuinka moni nainen on tapetoinut?
Kommentit (14)
Vettymisen tarvitseva paperitapetti oli aika sähläämistä. Non woven -kuitutapetti tosi helppoa.
Olen. Helpompaa kuin pakoputken vaihtaminen.
Jep. Ekan kerran about 13 -vuotiaana. Tapetoin mun ja siskon yhteisen huoneen, kun ei kukaan muu siihen viitsinyt ruveta.
Miksi kysyt jotain näin typerää? Ei ole todellakaan vaikeaa.
Joo, hienoa jälkeä tuli, kun äitini kanssa tapetoin ihan puskusaumaan.
Jep, helppoa.
Olen myös maalannut, asentanut lankkulattioita, laatoittanut, suunnitellut terassin, eristänyt saunan, laittanut kattopeltiä, asentanut keittiökaappeja.... ja maksanut koko lystin.
Ihan harrastuksena en työkseni, varmaan kyllä koneinsinöörin opinnoista on ollut apua (ainakin terassin piirustusten teossa).
Meillä ammattilainen tapetoi viimeksi, ja harmitti, kun olisin itse tehnyt siistimpää jälkeä...
Tiedättekö voiko haltex seinälevyn päälle laittaa tapetin. Siinä on ne raot, vaatiiko jonkun tasotetapetin et raot ni näy. Vai pitäiskö levy poistaa kokonaan.
Olen! Ei ole vaikeaa, ellei alla ole joku kupruileva ja kiero pinkopahviseinä ja nurkat pyöreät. Kyllä siitäkin tosin selviää. Kunnollinen tapetointipöytä auttaa jo paljon.
EIkö Haltexin raot voisi vain tasoittaa yli? Tarvittaessa sellainen nauha päälle, tuskin tarvii sitäkään, kun hioo tasoitteen kunnolla. Se paperinen tapettihan kuitenkin jonkin verran pingottuu raon yli.
Ammattilaiset varmaan osaa vastata tähän paremmin...
Minä. Olihan see kalla kerralla vähän haastavaa mutta harjoitus tekee mestarin. Nykyään sujuu jo ihan vaivatta. Tapetointi sinänsä siis ei ole vaikeaa.
Olen ja osaisin varmaan edelleen. On helppoa, jos suorat nurkat ja seinät - voi olla myös pirullisen hankalaa, jos on esim. vanha talo, vinoja nurkkia ja/tai kaarevia seiniä.