Oletteko tehneet itse vauvalle velliä?
Kommentit (9)
Maissijauhoista keitin puuroa, johon lisäsin maitoa niin, että siitä tuli puuroa.
Lähinnä siksi, että aloitin mahdollisimman kevyellä "tuhdimmalla" ruualla :)
...puuroa ja puuroa. VELLIÄ siis :D Lisää kahvia, en oo heränny..
"
Vellit
Teollisten lastenvellien pakkausmerkinnöissä on ruokintasuositusten ja sää-
dösten mukaisesti ikäsuosituksena 4-5 kuukauden iästä alkaen riippuen siitä,
onko valmistusaineena peruna, porkkana, riisi tai maissi vai gluteiinipitoinen
vilja. Varsin huomattavalle osalle lapsia annetaan vellejä suositeltavaa ikää
aikaisemmin.
Valtakunnallisen tutkimuksen mukaan vuonna 2000 teollisia lastenvellejä
käytti alle neljän kuukauden ikäisistä 9 %, alle kuuden kuukauden ikäisistä 39
% ja alle 11 kuukauden ikäisistä melkein puolet.
Vellien antamista perustellaan usein sillä, että lapsen nälkä pysyy paremmin
poissa ja että lapsi nukkuu paremmin. Vellien antamiselle alle viiden kuu-
kauden ikäisille terveille lapsille ei ole ravitsemuksellisia perusteita. Yli viiden
kuukauden ikäisille puurot ovat vellejä suositeltavampi vaihtoehto. Kiinteä-
rakenteisena ruokana puurot sopivat vellejä paremmin syömisen opetteluun.
Myös äidinmaidonkorviketta saaville lapsille puurot ovat vellejä suositelta-
vampi vaihtoehto."
Lähde: STM Lapsi, perhe ja ruoka
Minä annoin velliä, kun lapsella oli nälkä ja ei osannut syödä lusikasta tarpeeksi. kaupan porkkanasoseesta saa velliä lisäämällä siihen n. 1/10 osa vauvan käyttämää maitoa. Maissisoseesta tulee velli, kun lisää toisen puolen maitoa. Nämä tule läpi tuttipullosta hyvin. Semperin maissisose on parempaa kuin bona, koska semperissä on maissia 65% ja perunaa 15%, bonassa on maissia n. 50% ja loput vettä. Semper siis ruokaisampaa.
Isommat vauvat ottaa velliä ehkä iltaisin, että nukkuvat hivenen pidempään yöllä ennen kuin on taas nälkä.
Niissä valmiissa velleissä ei ole energiaa juuri enempää kuin korvikkeessakaan eli niistä ei ole juuri hyötyä. Velliä voi tehdä itse helposti laittamalla sitä nestettä enemmän (että tulee läpi tuttipullosta). Jos lapsi vetää sitä lusikasta niin sitä en tajua, koska on tosi sotkevaa puuhaa ja jos lusikasta vedetään niin sitten voi pienemmällä vaivalla ottaa puuroa tai muuta sosetta.
En, koska vauva ei tarvitse velliä.
Kyllä meillä tehdään itse, koska vauva syö huonosti vielä lusikalla, mutta ravinnontarve on pelkkää maitoa suurempi. Vauva rikkoi 1, 5 litran vuorokausikulutuksen maidossa jo 2kk:n ikäisenä ja neuvolan luvalla vellit tuli ohjelmaan. Vellien ohjeita etsin silloin itsekin, mutta tiukassa ovat. Nyt kun pieni on 4kk, olen ehtinyt tekemään itse kolmea erilaista velliä, kun vaikka lupa kiinteiden aloitukseen on tullut jo pari viikkoa sitten, lapsi ei niitä vielä oikein osaa syödä. Eli ostin Risentan maissijauhoa ja riisijauhoa, näistä olen keittänyt paksumpaa velliä niin, että litraan kylmää vettä vispaan noin 1, 5dl jompaakumpaa jauhoa, annan kiehahtaa ja keitän kohtuullisella lämmöllä n. 5 min. Jauhoista tehdessä kannattaa hämmentää aktiivisesti, paakkuuntuu kattilan pohjalle aika helposti. Paakut voi minimoida kun siivilöi vellin ennen säilömistä. Tuolla ohjeella keitettyä velliä laitan tuttipulloon esim. 160ml ja lisään korviketta 40-60ml. Hyvin ohenee niin et tulee vellitutista läpi, seos kannattaa ravistaa pullossa lämmityksen jälkeen hyvin. Niin ja velli säilyy vesipohjaisena n. 3vrk jääkaapissa, meillä tosin tuo litra velliä katoaa vuorokaudessa. Kolmas velli on mahdollista tehdä velliksi tai soseeksi, tätä sosetta meillä opetellaan syömään lusikalla par aikaa. Eli 3 keskikokoista perunaa ja 5-8 reilun kokoista porkkanaa kuoritaan, pilkotaan kattilaan ja laitetaan vettä päälle niin että peittyvät. Keitetään 20-25 min, kokeillaan haarukalla että on pehmenneet. Sitten annetaan lopun keitinveden olla ja ajetaan sauvasekoittimella sileäksi, tai jos haluaa ns. lusikoitavaa sosetta, vähennetään vettä esim. puolet ennen soseuttamista. Paksumpikin perunaporkkanasose muuttuu velliksi, kun laittaa tuttipulloon esim. 120ml sosetta ja 60-80ml maitoa tai korviketta. Pitää vain ravistaa tooooosi reippaalla kädellä lämmityksen jälkeen, että sekoittuu. :)
[quote author="Vierailija" time="05.05.2014 klo 12:26"]...puuroa ja puuroa. VELLIÄ siis :D Lisää kahvia, en oo heränny..
[/quote]
puurot ja vellit sekaisin!? ;)
En. Mutta en ymmärrä kyllä vellin tarkoitustakaan....