Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ero edessä vai mitä teen? Miehen kanssa yhteiselämä tökkii...

Vierailija
19.04.2007 |

Meillä on kolme alle kouluikäistä lasta, joita hoidan kotona. Mies käy töissä, mutta on aina kohtuudella osallistunut lastenhoitoon ja kotitöihin. Muutama kuukausi sitten alkoi tälläinen, ettei mies kotona enää _tee mitään_.



Lapset ovat nyt täysin minun vastuullani, ruokailut, ulkoilut ja nukkumiset niin arkena kuin viikonloppuna. Samoin kaikki kotityöt, siivoaminen, pyykinpesu, ruoanlaitto ja kaupassa käynti. Mies tulee töistä klo 17, jolloin syömme koko perhe ja sen jälkeen mies joko katoaa työhuoneeseen tietokoneelle tai makaa sohvalla loppuillan. Pari kertaa viikossa lähtee illalla kavereilleen käymään, jonne kyllä ottaa kaksi vanhinta lasta mukaan, jos pyydän eli se on ainoa keino kun saan hieman rauhaa esim siivota kotia ilman että kaikki lapset pyörivät jaloissa. Vahtii lapsia sen aikaa kun käyn kaupassa, muttei esim laita sillä aikaa heille iltapalaa vaikka olisi sen aika ja lapset pyytävät, vaan sanoo että odottakaa äitiä.



Alan olla todella väsynyt tätä tilannetta ja eilen miestä tästä ripitinkin jo ties kuin moneen kertaan, että tarvitsen apua ja haluan hänenkin osallistuvan edes kodin siistinäpitoon ja lasten iltanukutuksiin, joka on aikamoinen rumba. Ja että kaupassakin voisi joskus käydä.



Mies suutahti ja sanoi että " itsehän sinä olet ne (lapset) halunnut, mitä sä valitat" . Sanoin etten enää jaksa tälläistä johon mies tuumasi " senkun lähdet kävelemään sitten, älä ruikuta siinä" .



Tästä sain kuvan, ettei mies edes aio muutta käytöstä ja jos minulle ei kelpaa niin voin erota. Itkin itseni uneen, mies ei tullut missään vaiheessa pyytämään anteeksi tai sopimaan ja aamulla lähti töihin sillä aikaa kun olin suihkussa. Tuntuu, etten enää edes tunne tuota ihmistä ja jos yhteiselo on jatkossa tälläistä niin mielummin jään yksin. En vain " osaa erota" en tiedä mitä tehdä, minne muutan jne, olen ihan lamaantunut eilisiltaisesta " keskustelusta" .

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
20.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies tuli eilen kotiin hieman tavallista aikaisemmin, pyysi anteeksi käytöstään ja juttelimme aika pitkään tästä tilanteesta. Selvisi, että miehen käytös johtuu pääasiassa työhönliittyvistä ongelmista ja sen aiheuttamasta väsymyksestä. Myönsi, ettei ole osallistunut tarpeeksi lastenhoitoon enkä minä hänen mielestään ole vaatinut liikaa. Tehtiin uusi työnjako kotitöihin ja suunnitelmia tulevaan. Eiköhän tämä tästä.



Parisuhteeseen tarvitsee panostaa, vaikeaa se on ollut kun on pienet lapset kotona eikä aina saa heille helposti hoitajaa. Onneksi nyt kesän aikana siihenkin saadaan pientä muutosta. Paljon mietittävää on, mutta tuntuu taas hyvältä jatkaa yhdessä, rakkaus ei ainakaan ole kadonnut minnekään.



ap

Vierailija
2/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten tilanne ratkesi, jos toinen ei ilmeisesti edes halua muuttaa käytöstään, onko sittn ero ainoa mahdollisuus? Minusta ainakin tuntuu nyt siltä.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tuskin miehesi siitä muuttuu ilman ulkopuolisen henkilön näkemystä. Olisiko pariterapia vaihtoehto?

Vierailija
4/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

joo, voin itsekin ottaa selvää mutta jos joku osaa kertoa kokemuksia niin aina parempi.

Vierailija
5/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

en osaa antaa muuta neuvoa kuin että istutte kunnolla alas keskustelemaan asiasta - ja keskustelun aikana sinun tulisi pysyä rauhallisena ja jos mies latelee lapsellisuuksia kuten " sinä halusit lapset" tai " lähde sitten kävelemään" , kysyt MIKSI hän sanoo noin.

Vierailija
6/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin mieheni ei ole koskaan kasvanut aikuiseksi. Välillä mulla on sellanen olo kuin olisin se äiti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuollaisia miehiä on ja jos edes vaava puhe ja eron uhka ei tee muutosta, minkäpä sille voi.



Mutta se ihmetyttää, että muutos on tapahtunut noin äkkiä ja pitkän hyvän ajan jälkeen. Miehellä on varmaan jotain ongelmia, joko työn, terveyden tai ihmissuhteiden kanssa. Koita selvitellä varovasti ja syyttelemättä. Toinen nainen voi olla kuviossa, mutta olisiko tuolla kuvaamallasi elmäntyylillä aikaa moiselle? Yleensähän syrjähyppijä häipyy erilaisille reissuille usein.

Vierailija
8/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen nainen kuvioissa, missä vaiheessa mieheni häntä sitten tapaisi? Voi toki olla työympyröissä, enhän tosiaan tiedä mitä mies työajallaan oikeasti tekee, onko töissä vai joissain muualla hummaamassa toisen kanssa. Iltaisin on siis pääasiassa kotona ja jos menee kavereilleen niin lähes aina ainakin yksi lapsista on mukana, ei kuulosta ihan siltä että kävisi pettämässä lapsi mukana.



Työasioista mieheni ei kauheasti mulle ole koskaan avautunut, onhan se aina mahdollista että siellä joku kiikastaa. Ylitöitä ei ole tehnyt vuosiin, koska halusi olla enemmän perheen kanssa ja nyt sitten... mitä se perheen kanssa oleminen on?



Olemme olleet yhdessä kahdeksan vuotta, koskaan ei ole ollut tälläistä etteikö mies osallistuisi lastenhoitoon. Kotitöistä olen joskus joutunut huomauttamaan, mutta lasten kanssa on aina halunnut olla ja olen voinnut luottaa että ottaa heistä vastuun, esim laittaa lapset nukkumaan ajoissa jos olen ollut illalla jossain. Tässä yksi päivä lähdin illalla melko myöhään käymään asioilla ja pyysin miestä laittamaan lapsille iltapalaa sillä aikaa, siis leipää&jugurttia tms eli ei mitään vaativaa. Tulin takaisin tunti myöhemmin ja lapset olivat edelleen syömättä, 3v itki nälkäänsä minulle. Tuntui tosi pahalta, mies vaan tokaisi että ei se ole ruokaa pyytänyt... mutta kun minä pyysin laittamaan, tiesinhän että edellisestä ruoasta oli jo 4h. Eli tälläistä outoa vastuuttomuutta ja ajattelemattomuutta lapsia kohtaan.



Tämä muutos on tullut niin yllättäen, etten ymmärrä missä mennään... välilä tuntuu, että mies tekee näin vain jotta se olisin MINÄ joka lähden vaikka hän haluaa jostain syystä eroon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitettavasti siihen ei auta muu kuin kova kohtelu, pakkaa ukon tavarat ja pistä pihalle. Sano että voi tulla takaisin kun on valmis keskustelemaan asioista kuin sivistynyt aikuinen. Ellei tule takaisin, tiedät että ei halunnutkaan ja sinun on parempi ilman moista riippakiveä.

Vierailija
10/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä mies muka työhommia teki,

paskat lähetteli salarakkalle sähköpostia, töissä päivät pitenivät,

tuli kotiin välillä 17.15 ja muka kokous, lopulta paljastui

kännykkään tuli viesti naiselta



nyt ollaan erottu 2v sitten , kauhea ero mutta elämä voittaa

olen löytänyt uuden miehen , ihanan miehen ja ihana kesä tulee

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisiko mihesi olla masentunut? itse käyttäydyn msentuneena aika samaan tyyliin. olen siis todella vittumainen, kun en osaa näyttää omaaa pahaa oloani.

Vierailija
12/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikset täräyttänyt takaisin " no niin lähdenkin käveleen" tai jotain muuta yhtä fiksua kuin hänen veto.



Miehet nyt voi sanoo tuollaista eikä ollenkaan tajua seuraavana päivänä että sinä haudot sitä ja luulet että hän oikeesti eroo. Mutta lisää täytyy, puhua, ja valitettavasti riidellä, sitä nyt ei voi välttää eikä vetäytyä nurkkaan hautoon että mitä se tuolla tarkoitti vaan kysyä saman tien " mitäs h*****ria tuolla tarkoitit, pannaanko lusikat jakoon heti vai häh, onko sulla parempi kinkku jo varattuna" .



Sillä voi olla töissä tai jossain asiassa tosi rankkaa, onko työn kuva muuttunut? Esimies vaihtunut? YT-neuvotteluja huhuttu? Tunnetko teidän raha-asiat, että onko korot nousseet ja talous tiukilla? Älä nyt hyvä ihminen mene karkuun nyyhkiin vaan sanot että " jos haluut että tää on perhe niin käsitellään nää asiat yhdessä. Mutta sun täytyy kertoo mulle mikset jaksa mitään nykyään että jaksan tehdä enemmän sen aikaa."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kovin tarkkaa tutkinut miehen tekemisiä työhuoneen koneella, ei minusta ole nuuskijaksi. Joskus on s-postilla, jonka kyllä jättää välillä aukikin eli ei kauheasti piilottele. Joskus näyttää olevan sfnet keskusteluissa, joskus surffaa muuten vaan ja kai se töitänsäkin tekee koneella. Saattaa olla 1-2h illasta työhuoneella ja sitten siirtyy katsomaan tv:tä tai leffaa olohuoneeseen, viimeistään kun lapset nukkuu.



Ei tämä minusta ole mikään " miesten tapa riidellä" koska ei mies aikaisemmin ole näin pöllösti käyttäynyt. Ei tuo kävelemään lähtemisen huutelu ihan normaalia kanssakäymistä meidän suhteessa ole, koskaan ei ole mies uhannut erota tai sanonut että lähde jos et kestä tms vaan aina on tajunnut, että nyt on keskustelun paikka.



Masennus voisi olla syy tähän, mutta miten tässä edetä? Mies tuskin myöntää masennusta ja haluaa hakeutua sen takia mihinkään.



Katselin jo alueen vuokrakämppiä, en voi " heittää miestä ulos" jos ei itse halua lähteä, koska asunnon vuokrasopimus molempien nimissä. Ei mun mies käskemällä lähde tästä minnekään.

Vierailija
14/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluan vaan miettiä vaihtoehdot itselleni valmiiksi ennen sitä keskustelua, jotta olen henkisesti vahvoilla enkä ala itkemään. Tuo eilinen loukkasi, ei niinkään se lähde kävelemään vaan se itsehän olet lapset halunnut, koska olen kuvitellut että yhdessä me lapset haluttiin. Ehkä sitten minä miestä enemmän, mutten ajatellut hänen suostuneen vain minun mielikseni. Sanoinkin illalla, että lapse ton yhteiset, joten mieskin saa luvan osallistua heidän arkeensa, mutta mies oli vaan hiljaa... kun kysyin että kuulitko mitä sanoin, niin sanoi ettei halua kuunnella mua. Siinä vaiheessa lähdin nukkumaan, en jaksanut väsyneenä alkaa selvittelemään mitään.



Voi olla, että miehellä on töissä rankkaa, mutta kyllä hän tietää että ei se ole helppoa minulla täällä kotonakaan aina. Monet kerrat olen valittanut ääneen ja pohtinut ratkaisua, kun niskassa on monen vuoden univelat. Mutta mies ei sitten näe tätä ja halua auttaa, jotta jaksaisin paremmin. Ei sen paljon tarvitsisi töiden päälle tehdä, mutta edes jotakin ettei kaikki kaadu minun vastuulleni.



Nyt lopetan ruikutuksen ja yritän nauttia edes hetken levosta kun lapsetkin on päiväunilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuokrasoppari molempien nimissä, ei miehellä ole velvollisuutta muualle mennä. En usko että hän lähtee tästä pois vain koska minä haluan. Ei voi pakottaa muakaan, mutta jos se ei halua osallistua meidän perheen elämään niin kyllä minä olen valmis lähtemään lasten kanssa.



ap

Vierailija
16/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai työuupumus on iskenyt tai iskemässä. Laitat hänet seinää vasten ja sanot ettei auta muu kuin erota tai sitten hän ajattelee mielessään onko uupunut vai haluaako todella erota! Veikkaan masennusta/turhautumista työrintamalla. Itse olen käyttäytynyt samalla tavalla ja ei tahdo millään jaksaa perhettäkään kotona kun on niin väsynyt töistä

Vierailija
17/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä, että parisuhteenne on jäänyt hoitamatta. Mitenkäs tuo seksipuoli? Jos mies kokee, ettei saa huomiota, saatta ruveta käyttäytymään tuolla tavalla.

Vierailija
18/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyllä se laittaa miehen suostuun lääkäriin ja hoitoon jos vaihtoehto on että perhe muuttaa toiseen osoitteeseen. Ehdota ensin lääkäriä. Jos ei suostu niin etsi asunto valmiiksi ja ehdota sitten uudestaan.

Vierailija
19/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei ole tapana uhkailla erolla niin tuohan oli ihan suora haaste.



jokin asia häntä painaa (et välttämättä sinä, voi olla vaikka työpaikalla tms)



olet oikeassa, sinun pitää nyt kerätä voimia keskusteluun, ettet heti ala itkeä, muuten keskustelu syssää siihen.



Vierailija
20/21 |
19.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käyttäydyn samalla tavalla kun olen epävarma.. Epävarma tunteistani, toisesta, tulevaisuudesta, terveydestäni tai ihan mistä vain..



Tuollainen toisen pois työntäminen on keino saada toinen jättämään, ettei itse tarvitse.. Se on keino suojella itseä pettymyksiltä..



Miehesi voi olla sairas, hänellä voi olla toinen nainen, hän voi olla kadottanut tunteet sinua kohtaan.. Ihan mikä tahansa!!



Ehdottaisin, että menisit viereen istumaan ja aloittaisit keskustelun kysymällä " johtuuko tämä toisesta naisesta?" .. Mies varmasti tietää mistä on kyse ja jos on toinen nainen, puolustautuu jolloin typerällä, ai mistä? - lauseella.. Sitten hyökkäät vasten ja sanot sanottavasi..



Jos ei ole toisesta naisesta, varmaankin alkaa vakuuttamaan, ettei ole ja lopulta kertoo mikä vaivaa.. Jos leikkii tietämätöntä voit selittää, että hänen käytöksensä on radikaalisti muuttunut viime kuukausina.. Että hän ei ole enää rakastava isä jne..



Toivottavasti asiat selviää!!