Muita, joille 3 lapsen haaveilu, vaatii miehen käännyttelyä? Onko tuottanut tulosta?
Meillä siis entuudestaan kaksi lasta ja nyt mies on luvannut harkitsevansa kolmatta. Se on paljon se, sillä kaksi vuotta olen kolmatta toivonut ja aina vastaus on ollut jyrkkä ei. Nytkin kyseessä taloudelliset seikat, miten pärjäämme, niinkuin miehillä yleensä. Jos ei niitä seikkoja olisi, varmasti olisi vastaus kyllä. Itse en saa mitään järkevää tehdyksi, kun en tiedä kauan miettimiseen menee ja pelkään olevani tilanteessa liian toiveikas. Mutta jos kysyn onko hän valmis vastaukseen, hän toteaa älä painosta. Hyviä vinkkejä onnistumiseen? Kokemuksia?
Kommentit (5)
Mä en ihan suoraan sanottuna ymmärrä joidenkin naisten vauvakuumetta. Vauva on saatava hinnalla millä hyvänsä, vaikka sitten muu perhe joutuisi taloudelliseen ahdinkoon. Ajattele nyt vähän niitä jo olemassaoleviakin lapsiasi.
Talous kyllä kestäisi, mutta miestä pelottaa että raskausaikana tai synnytyksessä jotain menee pieleen. Eikä sitä oikein voi vastaankaan väittää, koska jotainhan VOI mennä pieleen :(
minut, ihan kuin toivomalla kolmatta saattaisin itsekkäästi muun perheeni huonoon asemaan. Jos yhtään olet seurannut keskusteluja, raha on yleinen syy miehille, vaikka oikeasti tulisikin toimeen, vaikka tiukkaa tekisikin. Kyse on sitten siitä, mitkä ovat tärkeitä arvoja perheessä. Kaikkea ei saa mammonalla.
mies tarvitsee taloudellisen tilanteen olevan väljä eikä ainaisen seurannan kohde, voinko vaihtaa auton isompaan, voinko ostaa tämän eloktroniikkalaitteen ilman talouden romahtamista. yksi lapsi lisää on oikeasti taloudellisestikkin ISO asia etenkin miehelle. meidän kolmatta ei tule koska talous ei sitä kituuttamatta kestäisi. emme halua joutua tilanteeseen misä pitää koko ajan laskea mihin raha riittää tai mihin ei. lapset voivat harrastaa mitä haluavat ja auton voi vaihtaa uudempaan jos siltä tuntuu. emme elä todellakaan missään yltäkylläisyydessä mutta riittävässä rahassa.
onnistui sillä että lopetin mankumisen. Mutta neljättä kertaa ei taida tehota.. :(