Apua! Söin vahingossa muovailuvahan!
Luulin sitä marsipaaniksi, joka on suurinta herkkuani. Lapsi oli taas keksinyt omiaan, ja laittanut muovailuvahapötkön kääreeseen ja jääkaappiin, josta minä sen nappasin ja herkuttelin.
Ja nyt on öllö olo.
Voiko olla vaarallista?
Kommentit (9)
Niitä valmistettaessa on varmasti otettu huomioon se, että pienemmät muovailijat tuppaavat maistelemaan niitä usein. Uskoisin, että varoitus " ei alle kolmevuotiaille" johtuu tukehtumisvaarasta.
Miten ihmeessä söit sitä vahaa koko pötkön? Etkö maistanut jo ekasta haukusta, ettei se ole marsipaania?
ja tosi hyvän makuista! Oli mieletön nälkä ja vedin pötkön melkein kerralla. Sitten aloin ihmetellä että mikä on, kun tuli vähäsen huono olo.
nyt alkoi ahdistaa, että jos onkin jotain vaarallista. tukkii vaikka suoliston tai jotakin. En uskalla varmaan mennä nukkumaankaan.
ja siellä rauhoittelivat, että ei mitään hätää.
Ei ole kuulemma vaarallista aikuiselle ihmiselle yhden pötkön syöminen. Onneksi en sentään syönyt enempää! Enkä suosittele teillekään, edes sitä yhtä pötköä vaikka onkin tosi hyvää kylmänä. Jälkeenpäin tulee vaan mahottoman huono olo!!! :(
Jääkaappi ei ole marsipaanin säilytyspaikka, tulee säilyttäää huoneenlämmössä.
miltä maistuu jääkaappikylmä muovailuvaha!
Hyvalle, makealle, voi hyvinkin luulla marsipaaniksi. Mutta toisaalta en suosittele kokeilemaan, ainakaan syömään kovin paljon, koska jälkiolo ei mikään kehuttava.
Mulla oli nälkä, söin pötkön luulleen sitä marsipaaniksi. Se oikea marsipaani on edelleen toisella hyllyllä, mutta eipä haluta sitä enää.
Olen suoranainen marsipaanin suurkuluttaja! Se on lempiherkkuani.
Meillä on aina kaapissa marsipaanipötkö tai useampi. Mieheni tuo niitä työmatkoiltaan. Syön ainakin kolme-neljä pötköä viikossa. Ja meillä niitä säilytetään jääkaapissa. Tykkään kylmästä.
Nyt näköjään poika oli keksinyt jekun ja käärinyt muovailuvahansa samanlaiseen kääreeseen. Tietää, että äiti on hulluna marsipaaniin.
Enkä todellakaan huomannut eroa!
ei nyt ehkä tähän kuulu. Olen herkuttelija ja that´s it.
halua kuulla mitään moraalisaarnoja energiamääristä. Halusin vain tietää, onko vaarallista, jos on syönyt muovailuvahaa. Tämä keskustelu lähti nyt väärille raiteille. Syön mitä syön. Kyllähän tekin herkuttelette vaikka millä vaikka ette marsipaanilla. Varmaan syötte jäätelöä, suklaata yms.
Niissäkin on energiaa. Mulle se juttu sattuu vaan olemaan marsipaani.
Muovailuvahat eikös oo myrkyttömiä? Mutta entä jos syö koko pötkön?
Voiko siitä olla jotain vaaraa? mahassa ainaski kuplii ikävästi :(