G: paljon perheelläsi/sinulla on luottokorttivelkaa? esim. master, visa tms.
Ja mikä on mielestäsi paljon velkaa? Eli mikä on sinulla kattoraja?
Kommentit (7)
eräpäivänä, niin korkomenoja ei tule. Silti se antaa tarpeen tullen joustoa, ehtii siirtää rahaa tililtä toiselle tai siirtää jonkun laskun seuraavalle kuulle.
eli maksellaan eräpäivänä pois niin ei tule korkoja. Sillä tavalla niillä saa hyvän hyödyn, mutta varojensa yli elämisellä saa vaan paskasen lopun.
lippupalvelusta ostettujen teatterilippujen hinta.
Varsinaista LUOTTOvelkaa ei ole, maksan aina ekana eräpäivänä pois. KÄytän korttia nettikauppaan ja ulkomailla. Vaikka samahan se oli elää vaikka koko kuukausi visalla jos sitten kuun lopussa myös maksaa koko laskun.
on mennyt ihan normaali elämiseen mutta tehtiin vähän reissua ja ostin alennuksesta vaatteita. Onneksi menen kohta töihin niin saan tasoitusta! Tässä kuussa vielä opintolainan luhennys :(
ja hyvä niin...ainoastaan jostain hm:ltä, ellokselta tms..on tilille ostettuja vaatteita.