Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko on viisivuotiaasta kastelijalapsesta saatu hoitotuki??

Vierailija
19.03.2007 |

Tällaisen löysin netistä...



" Lapselle hoitotukea

Viisivuotiaan kastelijalapsen perhe on oikeutettu hoitotukeen. Edellytyksenä on, että lapsi on ollut lääkärin hoidossa kastelun vuoksi vähintään puoli vuotta, kastelusta pidetään päiväkirjaa, ja lapsi kastelee hoidosta huolimatta useita kertoja viikossa.

Jos hoito on vielä osoittautunut tehottomaksi ja lääkärin kehotuksesta on päädytty vaippahoitoon, perhe on silti oikeutettu hoitotukeen. Tuen saamiseksi tarvitaan lääkärin kirjoittama C-todistus.



Pirjo Terho, lastentautien erikoislääkäri



Tietopulssi 1/2005"

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

enpä tiennyt, että olisi jotain tukea voinnut saada kastelijalle. No nyt on (onneksi) liian myöhäistä kun 7-vuotias vihdoin on yökuiva.

Vierailija
2/5 |
19.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

edellyttää vähintään puolen vuoden kastelupäiväkirjan pitämistä(saa yökastelijoiden sivuilta).



Lisäksi haitan pitää olla jatkunut yhtäjaksoisesti väh. puolivuotta eli vasta voi hakea 5 ½ -vuotiaana. En tiedä kelan kriteerejä olisiko peräti 6v oikeus vasta hakea.



Hoitona käytössä kastelupatja, hälytin ja/ tai minirin-lääkitys, muutoin tukea ei tipu!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja niitä pitää sitten tosiaan päiväkirjamerkintöjen mukaan käytetty min. se 1/2v. tai sitten on turha hakea. Jos hoidoista on apua niin, että öistä edes n. puolet on kuivia ei Kela anna hoitotukea, koska heidän mielestään hoito on silloin auttanut, eikä noista märistä öistä olekaan heidän mielestään enää mitään vaivaa tms.

Vierailija
4/5 |
19.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //www. yokastelu. fi/yk02. htm

Vierailija
5/5 |
19.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen puoli vuotta niin sille ajalle saa tuen, mutta ei pidempään ja takautuvasti. Koska tuo hoitohan nimenomaan aiheuttaa normaalia enemmän haittaa ja rasitetta vanhemmille, sekä taloudellista menoa.