Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oltiin eilen kylpylassa, ihmettelen lihavien maaraa!! Siella oli melko paljon huomattavan lihavie ihmisia, kaiken ikaisia. En vaita itsekaan olevani mikaan kovin laiha, enka tarkoi

Vierailija
05.03.2007 |

ta mitään vähän lihavia, vaan aika lailla ylipainoisia. Sekä miehiä, että naisia, kaiken ikäisiä lapsia ja aikuisia. Mieskin ihmetteli, miten voi niin moni lihota niin lihavaksi?

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasten annokset ovat sitä roskaruokaa. Miksi ihmeessä? Eikös sen periaatteessa pitäisi mieluummin olla vaikka toisinpäin? Tästähän lapset vain oppivat, että erityisen herkullista ja tavoiteltavaa ruokaa on se roskaruoka.

Vierailija
2/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku väitti, että lihavat on tyhmiä, koska syöttävät lapsensakin lihaviksi. Tästä on varmaan tehty tieteellinen tutkimus, eikä poikkeuksia ole..?



Meillä syödään normaalia kotiruokaa, paljon kasviksia, kevyttuotteita, aamuisin puuro, välipaloiksi hedelmiä jne. Lapset (10v, 8v, 5v ja 2v) ei ole ylipainoisia, heillä on yksi karkkipäivä viikossa, ja silloinkin syödään kohtuudella karkkia. Herkkuja hyvin satunnaisesti.



Meillä mies on liikuntaharrastuksensa vuoksi hyvässä kunnossa, mutta minä olen päässyt lihomaan, koska liikunta ei yksinkertaisesti kiinnosta. Olen kokeillut monenlaista, mutta mmikään ei innosta. Kesällä sentään pyöräilen, ja satunnaisesti käyn uimassa.



Viimeisen kymmenen vuoden aikana kiloja on tullut 20 lisää, joten pikkuhiljaa ovat kilot hiipineet.. 25 v. asti olin normaalipainoinen, oikein hoikkakin, mutta raskauksien myötä painoa on tullut aina lisää. Liikaa on välillä tullut herkuteltuakin, mutta sen olen aina tehnyt lapsilta salassa, ettei heille välity sellainen kuva, että herkuttelu usein on normaalia ja hyvä tapa.



Laihduttaa en jaksa, enkä koe siihen mitään tarvetta, mutta yritän estää painoani enää nousemasta! Ja lapsiani en todellakaan syötä lihaviksi!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja panin myös merkille, että erityisesti kouluikäiset lapset olivat huomattavasti ylipainoisia. Se on todella surullista ja mielestäni tämä on vain ja ainoastaan vanhempien syytä. Vanhemmat laittavat kotona ruuan, käyvät ruokaostoksilla, antavat karkkirahaa ja patistelevat lapsia liikkumaan. Vanhemmilla pitäisi olla vielä valta päättää kaikesta tästä koska ei näitä asioita lapsi kykene päättämään!



Mielestäni lasten ylipainon ehkäisemiseksi ensimmäinen edellytys on ruokavalio ja säännöllinen ruokailurytmi. Karkkipäiväkin saa tietenkin olla mutta ostetaanko silloin karkiksi suklaamuna tms. vai kilotolkulla sipsiä, karkkia ja limua? Painon pudottaminen on huomattavasti helpompaa ruokavalion kuin liikunnan avulla. Jos liikut etkä muuta ruokailutottumuksiasi tuloksia ei kyllä ole odotettavissa!



Kuinka moni vanhempi on lasten, pienten ja isojen, kanssa arki-iltaisin ulkona? Veikkaanpa, ettei läheskään joka perheessä ulkoilla enää iltaisin koulu- ja hoitopäivien jälkeen ja tämä on yksi syy miksi lapset pyöristyy ja motoriikka ei pääse kehittymään niin kuin meillä, jotka olimme lapsena ulkona ja liikkumassa useita tuntia päivässä!

Vierailija
4/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ei enää kestetä kuulla sitä kieltämisestä johtuvaa marinaa ja narinaa? Mielummin annetaan kersoille se päivittäinen sipsipussi ja suklaalevy, kuin että jaksettaisi olla määrätietoisen tiukka ja ymmärtää ne lapsen tai nuoren tunteenpurkaukset pettymyksen kohdatessa.



Onko tämä sitä curling-vanhemmuuutta tämäkin?

Vierailija
5/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ps. Suositukset eivät ole pielessä, ravintoympyrän mukaan syömällä ei KUKAAN liho. Nykyisin, kun äidit ja isät ovat entistä vanhempia ja tiukasti työelämässä jo kauan aikaa, niin lapset viettävät paljon aikaa keskenään ja vanhemmat syytävät rahaa herkkuihin syyllisyydentunnoista.



Karpille vielä tiedoksi; painonpudotus onnistuu VAIN ja AINOASTAAN sillä tavalla, että syöt vähemmän kuin kulutat. Karppaus itsessään ei sinua laihduta, eikä tämänhetkisten tutkimusten valossa ole terveydelle sen parempi kuin ns. virallisterveellinen ruokavalio.

Vierailija
6/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään olen normaalipainon ylärajoilla eli BMI jotain 25. Omassa lapsuudessani ruokalutottumukset menivät täysin pieleen. Makeaa kaikissa muodoissa söin reippaasti, kun normaaliperheissä syötiin päivällistä eli kunnon ruokaa. Ja vieläkin olen perso makealle.

Vanhemmiten olen innostunut kuitenkin liikkumaan, joten paino on pysynyt suunnilleen samana 20 v. alkaen. Tyttäreni on erittäin hoikka, vaikka olen patistanut syömään enemmän.

Yleisesti mutu-tuntumalla nykyään näkyy reilusti ylipainoisia varsinkin

nuoria erittäin paljon. Voi vain kuvitella kuinka lihavia ovat 20-30 vuoden päästä. Itsekin haluaisin laihduttaa muutaman kilon ja tiedän kuinka vaikeaa se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollessani töissä ruokakaupan kassalla havaitsin kyllä sen, että valmisruokia, lihapiirakoita, vanukkaita, sipsejä ym. lähti huomattavasti enemmän pullean porukan mukaan kuin laihoille.

Vierailija
8/28 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

naapureiden lapsia ei näy paljoakaan iltaisin ulkona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ei ollut mahdollista, happaman oloinen tarjoilija luetteli erilaisia rasvaisia ja paistettuja vaihtoehtoja perunoista. Lapsen oli otettava ranskikiset, että sellainen ruokakulttuuri Rossossa.

Vierailija
10/28 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun valmistellaan päivän syömisiä.

Ei totuteta lapsia esim. suklaa-aamiais muroihin. Eihän ks. ole mitään ravintoa, pelkkää energiaa!

itse olen kiireinen äiti mut yritän tarjota perusruokaa lapsillemme päivittäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

na vaan mikroon ja syömään. Nopeaa ja helppoa!!!

Vierailija
12/28 |
06.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos kuvittelet, että kyseinen kirjoittaja tarkoitti, että KAIKKIEN lihavien aikuisten lapset olisivat lihavia!



Onhan nyt sanomattakin selvää, että niin ei ole.



Liikunnan merkitys laihdutuksessa on 10% luokkaa, joten mietipä tarkemmin, miksi olet lihava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omia lapsiani aion kyllä pitää silmällä, etteivät ainakaan ehdoin tahdoin lihoisi. Panostan terveelliseen ruokaan ja teen tässä koko ajan itsellenikin jotain...mulla vaan on ollut niin nuoresta vaikeita syömishäiriöitä, että tämä oman syömisen hallinta on todella hankalaa.

Vierailija
14/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni asialle pitäisi jo todella tehdä jotakin!



Itse olemme normaalipainoinen perhe ja tunnen lisäksemme ehkä yhden perheen jossa kaikki ovat normaalipainoisia?!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienimmät (3-5 v.) olivat vielä ihan sopusuhtaisia, mutta ala-asteikäisistä todella moni oli suorastaan lihavia.

Hyvä tietysti, että harrastavat edes uintia, mutta eipä näytä riittävän.



Minusta on järkyttävää, että ala-asteikäinen painaa jo saman verran, kuin minä aikuisena (normaalipainoisena)!

Vierailija
16/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokailutottumukset ovat ihan vääriä...

Vierailija
17/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomalaisista muistaakseni vähän alle puolet on lihavia (painoindeksi yli 25). Amerikkalaisista noin 65%. Kohta ollaan varmaan samoissa luvuissa...



Vierailija
18/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli: suomalaiset ravintosuositukset on päin hanuria....



Eikä varmasti auta että liikunnan ilo tapetaan jo koulussa!

Vierailija
19/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...moni lihava jättää urheilun (esim juuri uimisen) vielä vähemmälle ja lihoaa entistä enemmän.



Etkös sinäkin olisi voinut siellä kylpylässä keskittyä omaan perheeseesi ja nauttia olostasi. Pitääkö niitä lihavia aina kytätä??? Kyllä jokainen kilonsa tietää, ei ne siitä vähene sillä että toiset niitä vahtii ja ihmettelee. Olen keskustellut usean ylipainoisen kanssa asiasta ja moni on todennut että vaikka onkin lihava, ei se tee ihmisestä tyhmää tai toisten ilkeämieliselle vahtaamiselle sokeaa. Luuletko etteivät lihavat ihmiset lue tätä palstaa? Kirjoituksesi jälkeen saattaa usealle lihavalle olla aina vaikeampaa lähteä liikkumaan koska mielessä pyörii toisten tuijottelu ja ajatukset.



Antakaa kaikkien kukkien kukkia...

Vierailija
20/28 |
05.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ä ja kyttään niitä. En voi sille mitään, että ilman tarkoituksellista vain taas huomasin monet lihavat. En siis kyttää ihmisiä!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi yksi