Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ryanair ja rattaat

Vierailija
12.03.2007 |

Niin, että ollaan menossa sateenvarjorattaiden kanssa Tampereelta Stanstediin (kirjoitinko tuon väärin?) ja olisi tarkoitus ottaa vauvalle sateenvarjorattaat mukaan. Meneekö ne pakosti ruumaan? Jostain kuultiin, että lentoemännät ottais ne johonkin jemmaan, jos ei oo muka tiennyt, et ne pitäis hoidella ruumatavaroihin. Mut siis et ne sais sitten perillä koneesta poistuessa mukaan. Ei viitsittäisi jäädä odottamaan yömyöhällä rattaita, kun muuten pärjätään käsimatkatavaroilla ja päästäisi siis heti lähtemään kentältä.



Onko muilla kokemusta matkustamisesta lapsen kanssa Ryanairilla. Eli tiedättekö tuosta ratasjutusta. Tai tuleeko mieleen jotain muuta mitä pitäisi huomioida?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu lentoyhtiöstä ja virkailijasta antavatko viedä rattaat portille. Jos antavat, niin lentoemot toimittavat rattaat portilta ruumaan ja taas on ihan lentoyhtiöstä, konetyypistä ja koneen miehistöstä kiinni ovatko rattaat odottamassa portilla vai menevätkö muiden matkatavaroiden mukana terminaaliin. Eli vastauksen saat vain soittamalla rauanairille. Mitään rattaita ei koskaan kuljeteta koneessa sisällä.

Vierailija
2/4 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyvin on sujunut joka kerta. Lähtöpaikassa lastenrattaita voi käyttää trminaalissa ja kahvioissa jne. Raijan ja Airin lentoyhtiö päästää liikuntaesteiset ja pienten lasten perheet koneeseen ennen muita. Koneelle asti voi käyttää lastenrattaita, jotka itse jätetään koneeseen mennessä portaiden viereen (lähtöselvityksessä on rattaisiin kiinnitetty tarra jossa matkan ääränpää mainittu, myö pitää allekirjoittaa lappu jossa vapauttaa lentoyhtiön vastuusta jos rattaat katoavat). Määränpäässä siis Lontoossa rattaat odottavat ulkona portaiden vieressä ja siitä ne saa heti käyttöönsä. Stansteadin terminaali muuten aika valtava ja siellä on paljon portaita, kärsivällisyyttä peliin. Varaudu myös siihen että Lontoon keskusta ei ole mitenkään portaaton, metroasemat ja museot tavaratalot joskus yllättävän vanhanaikaisia. Hyvää matkaa! Hengaan helken vielä av:llä jos muuta kysyttävää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tuo litran rajoitus ei koske lastenruokaa. Lennolle saa ottaa niin paljon ruokaa ja maitoa kuin vauva lennon aikana tarvitsee.

Vierailija
4/4 |
12.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ratasasia hoitui just edellisten viestin kirjoittajan mukaan.



Meillä ehdoton apu oli kantoliina lentokoneessa kun 11kk ikäinen vähän oli reissuväsymyksen pauloissa ja kiukkuinen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi