Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

15v teini kertoi raskauksesta.. mitä teen?

Vierailija
21.07.2015 |

Kertoi luottamuksellisesti raskaudesta ja sanoi että tahtoo pitää vauvan. Ikinä ei voi noin nuori olla hyvä äiti. Minä tulin kakskymppisenä paksuksi ja hyvä äiti olen ollut, mikä on mennyt vikaan? Miksei mun tyttö voi olla järkevä ja tajuta ettei 15v voi saada lasta.. Vissiin joku muotijuttu tuo teiniraskaus? Onkohan kaveritki samassa jamassa :/ Pitäiskö soittaa kavereiden äideille ja sanoa... ?

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole ainakaan vielä muotijuttu teiniraskaudet ja abortit ovat murto-osa Lappia lukuunottamatta siitä mitä oli 70 luvulla. Vai asutko Lapissa, siellä abortteja tehdään ja synnytetäänkin teininä.

Vierailija
4/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanot onneks olkoon ja pidätte juhlat.

Vierailija
5/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viet sen tekemään abortin ja pidätte juhlat. Paras paukuttaa järkeä sen tyttösi pään että nuorena ensin opiskelut ja sitten vasta lisääntymishommat kun on hankittu ensin kunnon puitteet sille perhe-elämälle.

Vierailija
6/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aborttiin et voi tyttöäs pakottaa, nyt istut sen kanssa ja puhut asiat läpi. Kyllä monet teiniäidit on kunnialla tuosta selvinneet mutta tyttäresi täytyy oikeasti ymmärtää tilanteen realiteetit ja ettei vauva ole lelu, se kasvaa nopeaa ja täytyy olla läsnä vähintään 18 vuotta sen elämästä. Se ei myöskään ole mitään jonka voi vaan sysätä äidille ja mennä kaverin bileisiin milloin huvittaa. Se olisi oikeasti tyttäresi lapsi josta hän on vastuussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

'Raiskauksesta' vai 'raskaudestako' ? Opettelisit vaikka kirjoittamaan ennen kuin alat keksiä lisää provoja!

Vierailija
8/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne teiniäiti-sarjat toi tuon muotiin ja vauvakuumeen monelle teinille. Siitähän oli uutisiakin silloin pahimpaan aikaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raiskauksesta pitää aina ilmoittaa poliisille. Varsinkin jos teko on tapahtunut raiskauttavien asianhaarojen vallitessa.

Vierailija
10/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 06:19"]Ne teiniäiti-sarjat toi tuon muotiin ja vauvakuumeen monelle teinille. Siitähän oli uutisiakin silloin pahimpaan aikaan
[/quote]
Ehkä toi mutta ei näkynyt tilastoissa, kun joku poliisikoira rex oli telkkarissa niin susikoirien suosio näkyi tilastoissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 04:40"]Viet sen tekemään abortin ja pidätte juhlat. Paras paukuttaa järkeä sen tyttösi pään että nuorena ensin opiskelut ja sitten vasta lisääntymishommat kun on hankittu ensin kunnon puitteet sille perhe-elämälle.
[/quote]
Muuten hyvä mutta kun tyttö on jo lisääntymishommat tehnyt. Se lapsi on nyt siellä kohdussa eikä sitä saa enää sieltä pois tappamatta sitä. Ap, laita tyttö kantamaan vastuu lapsestaan (tosin sanoit että hän haluaakin pitää vauvaa, hieno juttu).

Vierailija
12/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi moni teiniäiti on selvinnyt lapsensa kanssa, varsinkin jos on omat vanhemmat vielä tukiverkostona. Ei enää 2010-luvun Suomessa lapsen saaminen tarkoita sitä opiskelut ja työt menisivät jäihin seuraavaksi kahdeksitoista vuodeksi.
Vastaavasti moni nainen kärsii myöhemmin elämässään siitä jos on teini-ikäisenä painostettu aborttiin. Vaikka asiasta harvoin puhutaankin niin abortti herättää kuitenkin monessa kaikenlaisia tunteita ja masennus on abortin tehneillä yleisempää kuin muilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskustelkaa läpi, mitä lapsen saanti tarkoittaa käytännössä. Lapsen kanssa on oltava 24/7, miten järjestyy tytön eläminen, opiskelu, missä asuu, miten elättää itsensä ja lapsen, miten paljon sinä voit/haluat olla apuna, onko lapsen isä kuviossa jne. Tämä voi selkiyttää tilannetta teille kummallekin.

Vierailija
14/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No älä nyt ainakaan pakota sitä tyttöä yhtään mihinkään, lapsen pitäminen on itse lapsen vanhempien päätettävissä, ei lapsen mummun päätettävissä.

Tyttösi on valmis, jos hän sen lapsen haluaa pitää, ja valmistuu vielä 9kk aikana.
Koulut ehtii kyllä käydä myöhemminkin, mutta jokainen ihminen on ainutlaatuinen, ja koskaan ei voi saada toista samanlaista, joten juuri tätä tyttäresi kohdussa kasvavaa pienokaista ette voi saada myöhemmin.
Tottakai 15-vuotias on nuori, mutta on niitä nuorempiakin.
Jopa 12-vuotiaista äideistä olen lukenut (ja he siis suomalaisia).
No, ei kai minulla enään sitten muuta, kuin että tue tytärtäsi tekee hän minkä päätöksen tahansa.♡

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen toki samaa mieltä nro 14 kanssa siitä, että asia on ennen kaikkea nuoren oma päätös. Mutta 15-vuotias on vielä holhoojan alainen, hänen elatuksensa on vanhemmista kiinni, hänestä maksetaan vielä lapsilisää ja jos hän saa lapsen, sen kasvatus ja elättäminen on vahvasti isovanhemmista riippuvaista, joten asia kyllä vähän kuuluu myös tulevalle mummolle.

Vierailija
16/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ärsyttää tuollaiset naiivit kakarat, jotka eivät ajattele sitten ollenkaan sitä raskautta ja vauva-aikaa pidemmälle. Tuskin on tyttäreskään ajatellut sitä, mitä vauva ja lapsi noin yleensä kustantaa. Sais mun puolesta ihan hyvin vastata täysin itse siitä mahdollisesta tulevasta penskastaan, kaikki rahat ruokaan ja vaatteisiin ja kerhoihin sais hankkia itse. Se ei vaan mene niin että kun lapsi päättää hankkia lapsen, vastuu on isovanhemmilla.

Sä puhut nyt ensteks tytölles järkeä ja jos se ei auta, kerrot mikä on homman nimi. Ehkä vähän kylmää toimintaa, mutta jos tyttös ei tajua, että lapsi kuuluu hankkia sillon kun on itse aikuinen, vakituisessa parisuhteessa ja työssä ja raha-asiat kunnossa, eikä sillon, kun on itse vielä täysin vanhempiensa armoilla.

Jos tyttös aikoo pitää lapsen siitä huolimatta, että kerrot nämä asiat ja mm sen, ettei kannata altistaa lasta heti eronneille vanhemmille (rikkinäiselle perheelle), koska tytön ja sen panon suhde tuskin edes vuotta pitempään kestää, teinisuhteet kun harvoin kestää tonne aikuisiälle asti. 

Myös se, että omat peruskoulut, lukiot ja opiskelut menee paskaks. Työpaikansaanti hankaloituu kun pitäis yh-äitinä elää ja suorittaa opintoja samalla kun muksu huutaa vieressä tissiä.

Mä en vaan voi käsittää näitä nykyteinejä, jotka ei ajattele mitään asioita pidemmälle. Se söpö vauva on sen pari vuotta söpö vauva, sitten alkaa uhmaikä ja ennenku tyttö on päässy oman murkku- ja teinivaiheensa ohi, penskansa onki teini. Toi on käytännössä koko nuoruuden roskiin heittämistä. Sillä välin kun kaverit bilettää klubilla, tyttös peittelee viisvuotiastaan nukkumaan.

Myös kroppa saattaa noin nuorella iällä kärsiä synnytyksestä. Raskausarvet check, tyhjät pussitissit imetyksen jälkeen check, raskauskilot check, maha ja pillu löystyny, check. Melkonen terveysriski muutenkin noin nuorelle, sillä ton ikäsen kroppa ei todellakaan ole vielä kehittyny loppuun asti.

Vaikka tytöstäs saattaa nyt tuntua että tietää kaikesta kaiken ja tietää tasan tarkkaan mihin on ryhtymässä, sillä ei oo siitä hajuakaan.

 

 

 

 

Vierailija
17/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ensin menette lääkäriin. Sitten lääkärintodistuksen kanssa poliisille ja teette rikosilmoituksen. Saitteko raiskaajan tuntomerkit? Ihonväriä ei saa sanoa mutta voitte sanoa että oli tumma. Siitä voi ajatella että ehkä tummahiuksinen. Montako niitä raiskaajia oli?

Vierailija
18/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko joukkoraiskaus? Oliko somaleja?

Vierailija
19/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuttö ottaa äidistään mallia

Vierailija
20/21 |
21.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan voi niille kavereitten äideille soittaa. Jos niidenkik lapset raiskatu :(