Mistä tunnistaa miesten kalliit vaatteet
Miten oppisi lukemaan kuka on pukeutunut hyvin ja kalliisti?
Kommentit (31)
Tuntemani rikkaat miehet eivät pukeudu kalliisti.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:01"]
Miten oppisi lukemaan kuka on pukeutunut hyvin ja kalliisti?
[/quote] Taitaa olla Suomessa niin harvinaisia lintuja ettei monikaan elamansa aikana nae ;).
Semmoiset vanhanmalliset työmiesnilkkurit, joiden pohjia käydään vaihdattamassa suutarilla, maksaa tosi paljon.
Aidot materiaalit. Pellava, silkki, raakasilkki. Maanläheiset värit, kengät ja laukku - ei siis reppu - aitoa nahkaa. Vaatteiden ompeluista ja istuvuudesta voi päätellä myös paljon.
"Kalliit" vaatteet voi ostaa melkein kuka vaan, mutta autoa ei ;)
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:01"]Miten oppisi lukemaan kuka on pukeutunut hyvin ja kalliisti?
[/quote]
Mitä tarkoitat hyvällä ja kalliilla?
Saako olla omaperäinen tyyli? Pitääkö olla aina tuhansia euroja päällä vai riittääkö rantabaariin 250€ sandaalit, 200€ shortsit ja 50€ t-paita?
Rumat pitää kalliita/siistejä vaatteita, komeiden ihmisten ei tarvitse;-), koska komeus häikäisee.
Kyllä mä suosittelisin Ap:lle mieskandidaattien tulojen tsekkausta verotoimistosta, niin ei tartte arvailla.
Katso minkä merkkinen kello on ranteessa. Se kertoo jo paljon usein.
Suurin osa kalliimpien vaatteiden käyttäjistä ei ole varakkaita. Eli sellaiseen lankeamisessa on suuri riski saada rahansa tuhlaava kekkeruusi. Varakkaalla ei ole tarvetta esittää varakasta, joten se pukee päälleen mitä huvittaa. Eipähän tarvi miettiä, ihastuuko toinen rahoihin vai ihmiseen.
Kysy suoraan mikä koulutus ja mikä työ ja mitä saat palkkaa, pääomatulot jne. Mies lähtee karkuun ja nopeasti.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 08:35"]
Katso minkä merkkinen kello on ranteessa. Se kertoo jo paljon usein.
[/quote]
En usko. Veikkaan ennemmin että kertoo siitä onko kelloista kiinnostunut vai ei. Hyvännäköisen kellon saa parilla sadalla, täytyy olla asiaan perehtynyt että sen erottaa monta tonnia maksavasta.
Ennen ministeriksi pääsyään Paavo Arhinmäki kehuskeli lehtien palstoilla sillä, että hänellä on aina yllään kalliit vaatteet, vaikkeivät kaikki sitä huomaakaan. Hän luetteli kerran yllänsä olevan takin, paidan ja tossujen ynnä muide merkit ja hinnat, mutta minä muistan vain 250 euroa maksaneen ruutupaidan. Minun mielestäni Arhinmäki näyttää aina rähjäiseltä muutenkin kuin vaatteidensa osalta, mutta ehkä hänen parturinsa kuitenkin on tosi kallis. Ministeriksi päästyään Arhinmäki yritti leuhkia vähän vähemmän, mutta kyllähän se naamasta yhä paistoi, se leikkivasemmistolaisuus.
Hyvät kankaat, muut materiaalit ja kunnnollinen ompelujälki ovat minulle tuttuja, mutten (onneksi) ole ollut Arhinmäkeä niin lähellä, että olisin päässyt tarkastelemaan kunnolla. Kaukaakin voi kyllä sanoa, että vaikka materiaalit olisivatkin hyvät, istuvuus ei ihan vakuuta.
Yleensä pukuni laskostuvat hyvin, eikä niihin jää ryppyjä kuten marketti pukuihin. Tietenkin voit vietettyämme yön myöskin lukaista siitä lapusta, missä lukee Armani.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:05"]
Tuntemani rikkaat miehet eivät pukeudu kalliisti.
[/quote]
Ei se rikkaalle olekaan kallista. Esim. 4000,- pukuun ei ole paljon.
Mitä sä sillä tiedolla tekisit?