Maistraatissa naimisiin, mitä päälle?
Menemme maistraatissa naimisiin ja kyse on vain saada homma hoidettua eli juhlitaan myöhemmin. Mietin, että pitäisiköhän sinne pukeutua hieman juhlavammin vai lompsitaanko farkuissa?
Kommentit (8)
Kai se on ihan sama, kunhan on vaatteet ;)
Minulla oli alennusmyynnistä ostettu 3e valkoinen mekko. :D laskettuun aikaan oli kaksi viikkoa kun naimisiin menimme, halusin päälle jotain muuta kuin collegehousut ja ylisuuri t-paita. :D ja tosin juhlimme samana päivänä.
Mulla oli mekko ja miehelläni oli ihan puku. Oli myös kimppu ja viehe.
[quote author="Vierailija" time="18.08.2015 klo 14:46"]
Mulla oli mekko ja miehelläni oli ihan puku. Oli myös kimppu ja viehe.
[/quote]
Mikä viehe?
Naiselle biksut, miehelle tuulipuku
Mulla oli sellainen ehkä joillain kriteereillä hääpuvuksikin kelpaava mekko, miehellä puku. Kukkakimppuna oli irtokukkia.
Näen niitä aika paljon kun olen samassa talossa töissä kuin maistraatti. Aika usein on nättiä mekkoa ja mies puvussa. Kertaakaan en ole nähnyt perinteistä hääpukua. Sellasta siistiä ja nättiä on näköjään maistraattihäissä päällä. Muita ei tunnista naimisiinmenijöiksi :) Onnea naimisiin menosta!
Mulla oli yksinkertainen musta mekko ja helmet kaulassa.