Syökö 3v liikaa?
Meillä juuri 3 täyttänyt aiemmin huonoruokainen poika on yhtäkkiä ruvennut syömään järkkypaljon (verrattuna aiempaan). Esim. aamuĺla paistettu kananmuna tai kaksi leivän ja tomaatin kanssa. Lounaaksi tänään söi kokonaisen lautasellisen riisiä n. 3-4dl ja kanankoiven ja lientä sekä dl salaattia. Samat illalliseksi kuin lounaalla. Välipala oli joku luonnon jugurtti muistaakseni. Poika on hoikka eikä oikein liho mistään 95cm 15kg. Pitäkää vaan idioottina mutta kun nämä aikaisemmat 3 vuotta on menneet niin että sitä ruokaa on joutunut melkein pakottamaan että poika edes jotain söisi.
Kommentit (3)
Lasten energiankukytus tuntuu vaihtelevan hirveästi, välillä keräävät massaa kasvuspurttia varten ja välillä taas elävät pyhällä hengellä. Ei siihen kannata puuttua vaan anna lapsen syödä, ruokamäärät vähenee itsekdeen kun spurtti menee ohi.
mutta tietysti kannattaa huolehtia että ruoka on laadukasta ja ruokaympyrän mukaista, tarjoa esim höyrytettyhä/wokattuja kasviksia riisin ja kanan kera ja Lisäksi sitä salaattia. Lautasellinen riisiä kuulostaa kauhealta varsinkin jossei ollu täysjyvää.
Lisää aamupalalle, välipalalle ja iltapalalle hedelmä/marjoja niin sit lapsi saa sen 5 annosta kasviksia/hedelmiä mikä suositus olis.
Olisit tyytyväinen, meidän lapsi nirsoili tuossa iässä, ja nirsoilee edelleen, ikää 12-v. Monella aterialla maistaa vain ruokalusikallisen, tyytyy tökkimään annostaan haarukalla.
Seuraa pojan painoa. Niin pitkään kun ei kohoa liikaa kaikki on ok. Etenkin jos syö normaalia ruolaa.