Mikä hesalaisia oikein vaivaa ?
Käytiin viikonloppuna Helsingissä, saldona parit keskarin näytöt, ihmeellistä mullistelua aikuisilta ihmisiltä liikenteessä, jopa vanha mummu heristi nyrkkiä
Kommentit (32)
Jotain sun täytyi tehdä tosi pahasti vikaan. Kävelitkö pyörätiellä? Vai pyöräilitkö kävelytiellä? Vai puhuit kovaan ääneen bussissa?
No vissiin et ihan pysynyt kaupungin sykkeessä mukana? Pk-seudulla liikenteen tahti on aikapaljon kiihkeämpää kuin muualla Suomessa. Itsekin huomaan ärsyyntyväni, kun meen muualle Suomeen autolla.
Luulen, että kiire. Helsinkiläisillä on koko ajan kiire. Sitten alkaa ärsyttää joku hidastelija. Itse täällä asuessa ei huomaa sitä jatkuvaa kiirettä. Asuin joskus pikkukaupungissa ja kun vierailin kotikaupungissani Helsingissä, ekat tunnit olin aina ihmeissäni kunnes solahdin taas siihen kiirerytmiin.
Valitettavasti, AP, en usko sanaakaan. Helsingissä ei käyttäydytä noin, ellet sitten ole tosi voimakkaasti provosoinut.
Tiedätkö miksi en usko. Helsinkiläisillä ei ole maaseutuväen alemmuuskompleksia. Se on ihan teidän oma juttu ja saa keksimään tuollaisia satuja.
En osaa sanoa. Mulle ei ainakaan koskaan ole näytetty keskaria...
Ei ole koskaan käynyt noin, vaikka elämäni olen asunut Hgissä.
Mitä ihmettä te oikein sähläsitte Helsingissä? Enpä ole ikinä kuullut tuollaisesta vastaanotosta, luultavasti mokasitte kunnolla... Täälläkin on syytä noudattaa tiettyjä sääntöjä eikä tulla kuin maailman omistajat.
Oon paljasjalkainen stadilainen ja oon näyttänyt kekeä pari kertaa kun
-joku urpo puhuu kännykkään ja ajaa päin punaisia
-auto on pysähtynyt suojatien eteen ja ja joku älyn riemuvoitto ajaa pysähtymättä viereistä kaistaa ohi
Keskaria ei ole näytetty, mutta eihän pääkaupunkiseudun ihmiset usein ole niitä mukavampia ja kohteliaimpia todellakaan. Itseänsä täynnä ja syyttävät maalaisia kaikesta :D
Minua vaivaa korkea asumisen hinta ja se, että muualla maassa ei voi opiskella tiettyjä aloja. Lisäksi ärsyttää suuret etäisyydet kaupungin sisällä, etenkin kun olen autoton ja julkisten armoilla. Muutama muukin asia painaa mieltä, mutta avaudun niistä sitten jossain muualla.
Ei sitten tainnut mennä Helsingissä autoilu ihan niinku Strömsössä?
[quote author="Vierailija" time="17.08.2015 klo 19:52"]Ei ole koskaan käynyt noin, vaikka elämäni olen asunut Hgissä.
[/quote]
Stadilaisia stressaa töihin paluu ja pyöräkaistat. Mutta suurinosa ytimessä pyörivistä ei edes ole stadilaisia. Joten eipäs nyt yleistetä.
Itse olen autoillut paljon keski-Euroopassa ja Helsingin liikenteen rytmikin on jotain todella, todella hidasta.
Saati sitten juntti-Suomen.
"Maailman nopein kansa"... *tirsk*
Täällä tuppukylässä mitään oo tapahtunut kellekään. Meinaat sä et me aletaan pitää jotain oppikouluu? Siihenhän teillä on ne huussit ja huvilat. Kato ku ei tääl nää koht ku jotain sopeutujia nii arvaa vaan et maindaans niit mennä opettaa fiksuille tavoille? No ei kyl.
Stadilaiset ei tykkää maakuntien "junteista", ne haluaa keskuuteensa vain sivistyneitä immeisiä Afrikasta ja niiltä kulmilta.
[quote author="Vierailija" time="17.08.2015 klo 22:18"]
Stadilaiset ei tykkää maakuntien "junteista", ne haluaa keskuuteensa vain sivistyneitä immeisiä Afrikasta ja niiltä kulmilta.
[/quote]Kuvitteletko että meiltä kysytään halutaanko me niitä tänne?
[quote author="Vierailija" time="17.08.2015 klo 19:33"]
Käytiin viikonloppuna Helsingissä, saldona parit keskarin näytöt, ihmeellistä mullistelua aikuisilta ihmisiltä liikenteessä, jopa vanha mummu heristi nyrkkiä
[/quote]
Ei meitä haittaa kuin trollit silloin tällöin.
Sä ehkä kutsuit niitä hesalaisiks, selittäis reaktiot